2 lipca 2021

100 działań na 100-lecie aktywnego samorządu (lipiec/sierpień 2021)

Szósta dziesiątka tworząca nasze jubileuszowe zestawienie to mieszanka bardzo różno-rodnych przedsięwzięć izby. Są wśród nich inicjatywy dotyczące aktywności fizycznej, działalności w mediach społecznościowych, zdrowia psychicznego, zdrowego odżywiania, ale również zdrowego systemu wynagradzania w ochronie zdrowia. Zapraszamy do udziału w kolejnych szkoleniach i warsztatach, które tu wymieniamy, oraz do zapoznania się z funkcjonowaniem izbowych komisji.

1. Zorganizowaliśmy konferencję ekspercką dotyczącą wynagrodzeń lekarzy oraz bezpieczeństwa pacjentów. Dyskusja, która odbyła się 22 czerwca w naszej siedzibie, toczyła się pod hasłem „Było. Jest. Będzie?”. Łączące się ze sobą wątki prowadziły do ciekawych wniosków związanych z podejściem do systemu płac. Wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem lekarzy i mediów. Wpisywało się w ideę „Z sercem po stronie zdrowia”, która towarzyszy izbowym debatom i merytorycznym spotkaniom. Relacja z konferencji na str. 20.

2. Jesteśmy aktywni w mediach społecznościowych – budujemy markę samorządu lekarskiego, dostarczamy informacji naszym członkom oraz dbamy o wizerunek lekarzy. Wykorzystujemy nowoczesne kanały komunikacji, by docierać również poza środowisko lekarskie. Mamy profil na Facebooku, konta na Instagramie i Twitterze. By być na bieżąco z tym, co dzieje się w OIL w Warszawie, warto nas obserwować. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: @oilwarszawa.

3. Przygotowujemy się do Kick off meeting dla lekarzy stażystów, czyli wyjazdu szkoleniowo-integracyjnego, podczas którego młodzi lekarze będą mieli okazję usłyszeć odpowiedzi na pytania związane z etapem drogi zawodowej, na jakim się znajdują, i realiami pracy medyka, dowiedzą się, na czym polegają działania
i wsparcie izby oraz podzielą się doświadczeniami. Zorganizowane przez Komisję Młodych Lekarzy i Komisję ds. Stażu Podyplomowego OIL w Warszawie spotkanie odbędzie się 1–3 października w Otwocku. To drugie takie wydarzenie, pierwsze miało miejsce w 2019 r., kolejne nie odbyło się z powodu pandemii. Zapisy na Kick off meeting 2021 już się rozpoczęły.

4. Pod hasłem „Cztery pory smaku” organizujemy cykl warsztatów dotyczących komponowania posiłków na dyżur – zdrowo, łatwo, szybko, na cały dzień. Zajęcia w ramach edycji #lato odbędą się 19 sierpnia w godz. 15.00–18.00. Do przygotowania posiłków wykorzystane zostaną przede wszystkim sezonowe produkty. Będzie można uczestniczyć w spotkaniu w siedzibie izby (liczba miejsc ograniczona) lub online. W przeprowadzenie izbowych warsztatów zaangażuje się Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia. Zapisy od 3 sierpnia.

5. Przy wsparciu naszej izby, z inicjatywy Fundacji na rzecz Edukacji „Sentio”, w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie odbyły się warsztaty umiejętności komunikacji „Sentio ergo sum” z udziałem Macieja Zakościelnego. Aktor wcielał się w pacjentów i ich bliskich, natomiast uczestnicząca w zajęciach grupa lekarzy mogła pod nadzorem psychoterapeutek sprawdzić swoje reakcje, emocje, przećwiczyć zachowanie w sytuacjach kryzysowych.

6. OIL w Warszawie jest współorganizatorem konferencji „Polki w medycynie” zaplanowanej na 11 września o godz. 10.00 w naszej siedzibie. Ma na celu wsparcie kobiet pracujących w ochronie zdrowia oraz identyfikację problemów, z jakimi spotykają się w codziennej pracy. Wśród tematów wykładów i warsztatów znajdą się: rozwój kariery, przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, komunikacja w zespole. Zapisy przez stronę internetową OIL w Warszawie rozpoczną się 10 sierpnia. Można będzie uczestniczyć w zajęciach na miejscu– w izbie (liczba miejsc ograniczona) bądź online.

7. Zachęcamy lekarzy do korzystania ze wsparcia psychologicznego oferowanego przez izbę. Trzecie z cyklu spotkań online „Operacja równowaga” odbędzie się 6 września. Tematem warsztatów z pełnomocnikiem ds. zdrowia psychicznego lekarzy i lekarzy dentystów OIL w Warszawie będą uzależnienia– od alkoholu, leków, pracoholizm. Zapisy prowadzone są na naszej stronie internetowej.

8. Kibicujemy lekarzom dbającym o kondycję fizyczną. Tych, którzy nad formą pracują w ponownie otwartych obiektach sportowych, zachęcamy do korzystania z kart FitSport i FitProfit. By wyrobić sobie kartę rekreacyjno-sportową, należy zgłosić się do izby i wypełnić formularz.

9. Organizacja szkoleń, podejmowanie współpracy z towarzystwami i placówkami naukowymi, propagowanie działań i inicjatyw izby wśród stomatologów to część działań, w jakie angażuje się  Komisja ds. Lekarzy Dentystów OIL w Warszawie. Lekarze dentyści, członkowie naszej izby, mogą w sprawach związanych stricte ze swoją dziedziną kontaktować się bezpośrednio z komisją.

10. Nasza izba honoruje osoby, firmy, organizacje oraz instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla środowiska lekarzy dentystów OIL w Warszawie, Statuetką św. Apolonii. Nagroda jest dość nowym pomysłem, przyznana została pierwszy raz w ubiegłym roku (trafiła do prof. dr hab. n. med. Doroty Olczak-Kowalczyk). Do końca lipca można składać wnioski w ramach tegorocznej edycji.