24 kwietnia 2019

To jest nasze forum

Z dr. n. med. Dariuszem Paluszkiem, wiceprezesem ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów, rozmawia Anetta Chęcińska.

Trwają przygotowania do Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych. Konferencja odbędzie się już po raz piąty. Jaka jest idea tego przedsięwzięcia?

Na pewno potrzebna jest naszemu środowisku integracja. Potrzebny jest nam czas i miejsce wspólnych rozmów o problemach, z którymi mierzymy się w codziennej praktyce w gabinecie stomatologicznym, do wymiany doświadczeń i wyrażania opinii. Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne, organizowane przez OIL w Warszawie, ze szczególnym udziałem Komisji ds. Lekarzy Dentystów, od 2015 r. wpisały się już w kalendarz wydarzeń środowiska stomatologicznego. Cieszy nas, że konferencja budzi zainteresowanie koleżanek i kolegów, że spełnia rolę forum dyskusyjnego i edukacyjnego dla naszej społeczności. Na co dzień działamy w rozproszeniu, pracujemy w gabinetach i praktykach, które na ogół są małe, a tym samym nie budujemy szerszych relacji w grupie zawodowej. Podczas MSS, przez dwa, trzy dni, mamy okazję spotkania się w dużym gronie. Na konferencję przyjeżdżają lekarze dentyści nie tylko z Mazowsza, ale również z wielu innych regionów Polski. W tym roku będą z nami konsultanci krajowi z różnych dziedzin stomatologii, a także przedstawiciele Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Ale ważny jest również cel szkoleniowy.

Oczywiście, że tak. Od początku program MSS był przygotowywany z myślą o doskonaleniu zawodowym lekarzy dentystów. Przywiązujemy dużą wagę do poziomu naukowego konferencji, aby uczestnicy skorzystali jak najwięcej. Staramy się poruszać najważniejsze zagadnienia z poszczególnych dyscyplin stomatologicznych. Prelegentami konferencji są zarówno wykładowcy akademiccy, jak i lekarze praktycy, organizujemy też zajęcia warsztatowe. Pamiętamy o pozamedycznych kwestiach związanych z prowadzeniem praktyki lekarskiej, czyli problematyce administracyjnej i prawnej. MSS są objęte patronatem naukowym Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jakie tematy cieszą się szczególnym zainteresowaniem?

Staramy się tak dobierać tematy wykładów, aby odpowiadały oczekiwaniom lekarzy dentystów. Bierzemy pod uwagę doświadczenia z poprzednich konferencji i sugestie uczestników. Program jest zróżnicowany, gdyż charakter konferencji służy pokazaniu stomatologii w szerokim ujęciu. Niezmiennie zainteresowaniem słuchaczy cieszą się zajęcia z pierwszej pomocy w praktyce lekarza dentysty. Program nadchodzącej konferencji jest już zamieszczony na stronie internetowej izby, aczkolwiek wciąż jeszcze go uzupełniamy. W tym roku zapraszamy na specjalną sesję poświęconą medycynie estetycznej w gabinecie stomatologicznym. Ten obszar zagadnień, a wiemy, że interesuje lekarzy dentystów, podejmujemy podczas MSS po raz pierwszy.

Czy uczestnicy konferencji otrzymają punkty edukacyjne?

Tak. Doskonalenie zawodowe jest obowiązkiem lekarzy dentystów, a MSS są naszą najważniejszą, choć niejedyną inicjatywą edukacyjną. Uczestnicy będą również mogli zapoznać się z nowościami technicznymi, gdyż jak co roku konferencji towarzyszy wystawa sprzętu i akcesoriów stomatologicznych.

W ubiegłym roku, podsumowując na łamach „Pulsu” IV Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne, wyraził pan wolę podnoszenia poprzeczki. Czy formuła konferencji ewoluuje?

Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne mają swoją rangę. Gromadzą ponad 500 uczestników. I choć nie frekwencja jest najważniejszym dowodem sukcesu, MSS z pewnością są dużym, znaczącym przedsięwzięciem. Chcielibyśmy i dążymy do tego, aby udział w konferencji stał się dobrym obyczajem, modą w najlepszym tego słowa znaczeniu. Cele, o których już wspominałem, integracyjny i edukacyjny, są dla nas bardzo ważne, dlatego zależy nam na dostępności spotkania. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty pobytu, a nie szkolenia. Poprzeczka, którą sami zawieszamy wysoko, nie pozwala spocząć na laurach i trzymać się raz wypracowanej formuły. Wciąż szukamy nowych możliwości prezentacji zagadnień stomatologicznych, nowych tematów. W tym roku aktywizujemy członków Komisji ds. Lekarzy Dentystów naszej izby. Będziemy obecni i widoczni podczas spotkań. Chcemy wykorzystać czas naszego forum na rozmowy o sprawach, którymi możemy się zająć w ramach prac samorządu. Zapraszam w czerwcu do Serocka. 