2 lipca 2019

Goniec Medyczny

Biurokracja paraliżuje pracę

Mimo że wykonujemy wiele zabiegów, liczba zadań administracyjnych, wystawianych zaświadczeń, orzeczeń, skierowań niestety w dalszym ciągu systematycznie narasta. Zakres kolejnych nakładanych na nas obowiązków biurokratycznych częstokroć paraliżuje pracę lekarzy – alarmuje prezes PPOZ Bożena Janicka.

Anestezjolodzy apelują do ministra

Związek Zawodowy Anestezjologów apeluje do ministrów zdrowia i sprawiedliwości o zmianę znowelizowanego art. 155 kodeksu karnego, który zdaniem związku może doprowadzić do zwiększonej emigracji lekarzy (chodzi o drastyczne zaostrzenie kary więzienia za błędy medyczne). Medycy są zaniepokojeni, gdyż na oddziale intensywnej terapii umiera około 30 proc. pacjentów. – Przepełnione szpitale zamienią się w pole bitwy. Takie sankcje nie służą nikomu – mówi dr Jerzy Wyszumirski, przewodniczący ZZA.

Długi za leczenie obcokrajowców

Nieubezpieczeni pacjenci z zagranicy znikają ze szpitali, gdy poczują się lepiej, lub podają nieprawdziwe dane, gdyż nie są w stanie pokryć kosztów leczenia. Lekarze od wielu miesięcy apelują do ministra o systemowe rozwiązanie problemu.

Łóżko dla rodziców chorego dziecka

Sejm przyjął nowelizację ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Wprowadzana regulacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób, które z powodu opieki nad hospitalizowanym dzieckiem lub osobą niepełnosprawną często ponosiły dodatkowe koszty.

Nadwaga przed 50. rokiem życia

Z badania zaprezentowanego podczas tegorocznej konferencji American Association for Cancer Research w Atlancie wynika, że nadwaga i otyłość przed 50. rokiem życia jest silniej związana z ryzykiem zgonu z powodu raka trzustki niż zbyt duża masa ciała w późniejszym wieku.

Rzeki skażone antybiotykami

Stężenie antybiotyków w ponad połowie rzek na świecie nawet 300 razy przekracza poziom uważany za bezpieczny – uważają naukowcy z Uniwersytetu w Yorku.

Hałas uszkadza nie tylko słuch

Duże natężenie hałasu w miejscu pracy nie tylko szkodzi słuchowi, ale także podnosi ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu – wynika z raportu National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH).

Kłamliwe książki

Cholesterol i nadciśnienie powodują co roku 175 tys. zgonów i zagrażają 6,5 mln Polaków – mówili w Warszawie lekarze i dietetycy. Prof. Artur Mamcarz z WUM ostrzega przed książkami negującymi znaczenie cholesterolu, takimi jak „Ukryte terapie” czy „Cholesterol – naukowe kłamstwo”. – Pod ich wpływem ludzie odstawiają leki hipotensyjne i hipolipemizujące – stwierdził profesor.

Jogurt działa przeciwzapalnie

Regularna konsumpcja jogurtu może pomóc w zredukowaniu poziomu przewlekłego stanu zapalnego w organizmie – wynika z analizy opublikowanej w „Journal of Nutrition”.

Czystość kąpielisk

Uruchomiony przez GIS serwis internetowy sk.gis.gov.pl zawiera informacje o wszystkich kąpieliskach wyznaczonych uchwałami rad gmin.

Odpady radioaktywne

W latach 1946–1958 Amerykanie przeprowadzili na środkowym Pacyfiku aż 67 prób nuklearnych. Odpady radioaktywne transportowano na wyspę Runit i wrzucano do głębokiego na 100 m krateru powstałego po jednym z testów. Składowisko kosztowało 218 mln dol. W założeniu miało być tymczasowe, ale trwalsza struktura nigdy nie powstała. Tymczasem sarkofag zaczął pękać.

Lek. Jarosław Kosiaty, redaktor naczelny „Esculapa”

Goniec Medyczny  jest elektronicznym biuletynem informacyjnym,
wysyłanym bezpłatnie trzy razy w tygodniu pod blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego „Esculap” (www.esculap.com). Dostęp do wszystkich materiałów i usług w „Esculapie” jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła.