29 sierpnia 2014

Muzy i my

XIV Ogólnopolski Plener Malujących Lekarzy

Plener zorganizowano tym razem w Nowym Targu, w uroczym pensjonacie „Pod Długą Polaną”.
W maju 2014 r. uczestniczyło w nim 22 artystów, również goście spoza środowiska medycznego. Naszą Izbę reprezentowało dziewięcioro koleżanek i kolegów: Regina Antczak-Rutkowska, Zofia Bachowska-Musiał, Anna Boszko, Anita Gębska-Kuczerowska, Włodzimierz Cerański, Jolanta Gradus, Anna Grzybowska, Wiktoria Mikulska i Stefan Welbel.
Mimo deszczowej pogody, plener w ocenie uczestników był bardzo udany, co potwierdziła wystawa poplenerowa w Miejskim Ośrodku Kultury. W Starej Kotłowni – bardzo oryginalnym wnętrzu, wystawiono 70 prac. Wernisaż urozmaiciły występy folklorystyczne, recytacja i gra na flecie kolegi Macieja Mikulskiego, chirurga dziecięcego z Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu.
Wielu z nas chciałoby ponownie uczestniczyć w plenerze na Podhalu, gdzie stale spotykaliśmy się z serdecznością mieszkańców.

Włodzimierz Cerański


Wyjazd do Łodzi i XII Ogólnopolska Wystawa Malarstwa Lekarzy
W ramach działalności Komisji ds. Emerytów i Rencistów Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie w maju br. zorganizowano całodniowy wyjazd do Łodzi, mający charakter turystyczno-poznawczy. Zwiedziliśmy Centrum Kulturalno-Handlowe Manufaktura. W pałacu Izraela Poznańskiego obecnie mieści się Muzeum Miasta Łodzi ze wspaniałą galerią obrazów znanych z wielu albumów (kolekcja Krzysztofa Musiała – biznesmena, miłośnika sztuki). W Klubie Lekarza Izby Łódzkiej odbył się wernisaż XII Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa Lekarzy, cieszącej się ogromnym zainteresowaniem łodzian. 72 artystów przedstawiło 130 prac, których poziom zdecydowanie wykraczał poza określenie „amatorskie”. Jury profesjonalnie oceniło prace i przyznało następujące nagrody: Złota Paleta – Halina Mąkowska z Mielca (nasza koleżanka plenerowa), Brązowa Paleta – Wiktoria Mikulska, z naszej pracowni. Wyróżnienia otrzymali: Anna Mendrek i Tadeusz Wolski – oboje z Izby Warszawskiej.
Wszyscy uczestnicy wyprawy, pełni wrażeń i zadowoleni, wyrazili chęć udziału w kolejnej.

Włodzimierz Cerański


Międzynarodowy Festiwal Filmów Medycznych Ryn 2014

II Międzynarodowy Festiwal Filmów Medycznych w Rynie to filmowe sympozjum naukowe, przeznaczone dla lekarzy wszystkich specjalności: chirurgów, ginekologów, urologów, laryngologów, internistów, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, rehabilitantów i pielęgniarek. Celem spotkania jest upowszechnienie wiedzy medycznej w postaci prezentacji filmowych z komentarzem autorskim prelegentów.
W roku bieżącym tematem przewodnim festiwalu jest „Transplantologia w filmie”. Zaproszeni goście będą prezentować filmy pokazujące realizację procedur transplantacyjnych, a ponadto dokumentalne i fabularne związane z transplantologią. Nadrzędnym celem imprezy jest umocnienie pozytywnego wizerunku transplantacji narządów w Polsce oraz daleko idąca propagacja tej idei w społeczeństwie, co przyczyni się do dalszego jej rozwoju. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in.: rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk oraz Polskie Towarzystwo Transplantacyjne.
W programie festiwalu przewidziano wyłącznie prezentacje filmowe we wspaniałej scenerii Zamku Ryn. Najnowocześniejszą formą prezentacji, dostępną dla wszystkich uczestników, lekarzy, pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów medycznych, będzie sesja „Hyde Park”, w której każdy będzie mógł przedstawić swój dowolny film, niekoniecznie związany z tematyką festiwalu. Jury przyzna dwie nagrody Grand Prix: w sesjach filmów zaproszonych i w sesji „Hyde Park”, oraz wyróżnienia. Podczas imprezy eksperci będą udzielali wyczerpujących informacji na temat przedstawianych filmów i technik operacyjnych.
Wzorem roku poprzedniego przewidziana jest obszerna relacja telewizyjna w jednej z największych stacji telewizyjnych, emitowana w godzinach największej oglądalności. Filmy prezentowane w czasie festiwalu będą wykorzystywane do rozbudowy programu tworzonego w oparciu o Fundację Wideochirurgii Wirtualnego Uniwersytetu Medycyny.

Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Wróblewski
Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, prezes Fundacji Wideochirurgii

Archiwum