21 kwietnia 2017

Goniec Medyczny

Lekarze pracują więcej

Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku sprawdziła, ile pracują pomorscy lekarze. Etat – to podstawa, ale oprócz tego lekarze pracują na kontraktach, na których nie istnieją ograniczenia godzin pracy. 26 proc. badanych wykonuje swój zawód w ramach dwóch kontraktów, a 22 proc. podpisało więcej niż dwie umowy.

Suplementy diety

Według badań wydatki Polaków na suplementy diety przekraczają już 3,5 mld zł. Do 2020 r. ta liczba ma wzrosnąć o kolejne 2 mld – wskazuje poseł Nowoczesnej Maciej Ruciński w interpelacji do ministra zdrowia.

Smog niesie śmierć

Zanieczyszczenie powietrza zabija rocznie około 50 tys. Polaków i powoduje straty obliczane na 60–80 mld zł – mówili uczestnicy seminarium, które odbyło się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Zmienić świat

Dr hab. Joanna Sułkowska z Uniwersytetu Warszawskiego znalazła się w rankingu kobiet, które mogą zmienić świat – „2017 International Rising Talents”. Doceniono ją za rozwiązanie tajemnic zaplątanych białek.

Laska z GPS dla niewidomych

Lekką, wyposażoną m.in. w GPS laskę dla niewidomych i niedowidzących skonstruował Łukasz Kolman, student Politechniki Rzeszowskiej. Laska ułatwia poruszanie się w domu i poza nim. Jeśli jej testy zakończą się pomyślnie, Kolman chciałby ją wdrożyć do produkcji.

Fałszywy onkolog znowu w akcji

Kiedyś leczył orgazmami, teraz ma nowe metody. Diagnozował nowotwór, patrząc w oczy, leczył seksem. Po wyjściu z więzienia fałszywy hrabia dalej podaje się za światowej sławy onkologa i próbuje wyłudzać od kobiet pieniądze. Widziano go w Tychach, Warszawie i Wrocławiu.

Uwaga na dietę bezglutenową

Osoby stosujące dietę bezglutenową są narażone na zwiększoną ekspozycję na arsen oraz rtęć – dwa toksyczne metale ciężkie mogące prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia, nowotworów i zaburzeń neurologicznych – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego „Epidemiology”.

Goniec Medyczny” jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłanym bezpłatnie trzy razy w tygodniu pod blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego Esculap (www.esculap.com). Dostęp do wszystkich materiałów i usług w Esculapie jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła.

Lek. Jarosław Kosiaty