5 października 2020

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy

Łukasz Jankowski

prezes ORL w Warszawie

z niepokojem obserwuję nasilone w ostatnim czasie próby rozbijania jedności naszego środowiska przez decydentów.

Kreowanie konfliktów po to, aby przykryć nieudolność we wprowadzaniu rozwiązań, to znana nam dobrze strategia władzy. Gorzej, jeśli strategia ta jest stosowana w okresie pełnym wyzwań dla systemu ochrony zdrowia, jakim jest pandemia COVID-19, służy zatarciu błędów we wprowadzaniu zmian w systemie, a wdrażane rozwiązania nijak nie przystają do rzeczywistości. Przeważa wciąż strategia ,,gaszenia pożarów” – przykładem przerzucanie odpowiedzialności między sanepidem, POZ a lekarzami chorób zakaźnych, w sytuacji, gdy żadna z tych grup nie została wyposażona w wydajne systemowe narzędzia do wykonywania zleconych zadań.

Z niepokojem obserwuję też taktykę przeprowadzania konsultacji ze środowiskiem już po wprowadzeniu konkretnych rozwiązań w życie, a potem próby zrzucania odpowiedzialności za fiasko strategii na lekarzy. Pozorny dialog i powoływanie kolejnych ministerialnych zespołów nie ukryją braku długofalowej strategii walki z epidemią, a na taką strategię wciąż czekamy. Tymczasem jesteśmy zwyczajnie zdezorientowani częstymi zmianami resortowych wytycznych. Zdezorientowani są też pacjenci. Czy za miesiąc odbędzie się planowy zabieg? Czy wrócą szpitale jednoimienne? Jak zostanie zorganizowany ,,ruch chorych” w przypadku nasilenia epidemii? Na te i inne pytania musimy szukać odpowiedzi, nie znając planów ministerstwa. Pozostaje nam, środowisku lekarskiemu, w tym trudnym czasie trzymać się razem. Nie dajmy się podzielić, nie dajmy się zwieść ministerialnej strategii ,,dziel i rządź”. Deklaruję, że izba na próby dzielenia środowiska lekarskiego będzie reagowała stanowczo, czego wyraz dawaliśmy również w ostatnich dniach.

Żaden system na świecie nie był dostatecznie dobrze przygotowany na pandemię, niemniej jednak uwydatniła wszystkie systemowe problemy, z którymi borykaliśmy się od lat. Paradoksalnie nie może być lepszego momentu na decyzję o gruntownej reformie systemu. Dlatego ruszamy z akcją #niezapominaj. To kolejna próba skłonienia decydentów do zmian w ochronie zdrowia. Bo jeśli nie teraz, to kiedy?