19 grudnia 2018

Wiosna będzie nasza

SMS z Krakowa

Wiosną 2019 r. dwie istotne inwestycje wyznaczą rytm życia medycznego w Krakowie.

Najważniejszą jest przewidywane sfinalizowanie budowy nowego uniwersyteckiego szpitala klinicznego, zlokalizowanego w Prokocimiu. Nowy szpital mieć będzie 925 łóżek, 24 sale operacyjne, w 13 budynkach znajdzie się większość klinik uniwersyteckich, 30 przychodni, nowy oddział ratunkowy, wiele pomieszczeń dydaktycznych.

To największa inwestycja prozdrowotna w Polsce. Budowę rozpoczęto w maju 2015 r. Jej wartość przekracza 1,2 mld zł. Znaczna część z 4 tys. pracowników największego szpitala w Polsce zmieni miejsce pracy; rozproszone po mieście w różnych szpitalach kliniki specjalistyczne przeniosą się do nowej siedziby.

Drugą inwestycją, która także zostanie oddana na wiosnę, będzie wyremontowana już siedziba samorządu lekarskiego przy ul. Krupniczej. Nic nie zapowiada opóźnienia, choć w obiekcie z przełomu XIX i XX stulecia co rusz pojawiają się problemy.

Okręgowa Izba w Krakowie zbiera podpisy pod inicjatywą obywatelską w sprawie ograniczenia dostępu do żłobków i przedszkoli dzieci nieszczepionych. Formularze list są na stronie internetowej krakowskiej izby. Wsparcie samorządu innych regionów i zebranie wymaganych 100 tys. podpisów jest warunkiem złożenia wniosku w parlamencie.

Jeśli ich nie zbierzemy, będzie jak zwykle… 

Stefan Ciepły