8 października 2014

CEDE 2014 w Poznaniu

11-13 września 2014 r. na terenie Targów Poznańskich odbyła się 24. Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych CEDE. Wystawa jest także wydarzeniem naukowo-szkoleniowym. Spotykają się na niej lekarze dentyści, technicy, asystentki stomatologiczne, studenci, producenci i dystrybutorzy, „wszyscy, którzy pragną śledzić rozwój stomatologii i doskonalić swój profesjonalizm” (prof. Stanisław Suliborski). Organizatorzy dążą do tego, aby „witalność i młodość spotkała się z wiedzą i doświadczeniem”.
Zjazd Zespołów Stomatologicznych i liczne seminaria, kursy, pokazy, organizowane przez wystawców i producentów oraz organizacje zawodowe, umożliwiały uaktualnienie wiedzy medycznej w różnych specjalnościach. Wykładowcy z zagranicy – dr Linda Greenwall, dr Kosmas Tolidis oraz dr Rafael Moęne – prezentowali najnowsze trendy w minimalnie inwazyjnej stomatologii estetycznej, w sposobach wybielania zębów i w profilaktyce stomatologicznej. Oczywiście nie zabrakło znakomitych polskich prelegentów. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się ze słuchaczami m.in.: prof. Małgorzata Pietruska, prof. Tomasz Konopka, prof. Mariusz Lipski, prof. Stanisław Suliborski, dr Ewa Dolińska, dr Danuta Borczyk, dr Teresa Fehrenbach, dr Marcin Aluchna, dr Witold Jurczyński, dr Bartosz Czerkaski, dr Maciej Zarow. Wystąpienia rodzimych naukowców były bardzo różnorodne: od prezentacji gry komputerowej, przygotowującej dzieci i rodziców do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym, przez informacje o złotych standardach w profilaktyce stomatologicznej i zagadnienia z zakresu stomatologii estetycznej (np. U-Veneer, czyli prosty, a rewolucyjny sposób na licówki w każdym gabinecie stomatologicznym) po wykład o leczeniu próchnicy metodą infiltracji czy o bioaktywnych materiałach w stomatologii. Przedstawiono także informacje na temat: prawidłowego postępowania podczas leczenia kanałowego (w tym najnowszych metod, narzędzi i urządzeń udoskonalających wyniki wspomnianego leczenia endodontycznego), periodontologicznego, protetycznego (m.in. znaczenia komunikacji między lekarzem i technikiem dla osiągnięcia satysfakcjonującego pacjenta efektu leczenia protetycznego), zastosowania i wykonania kosmetycznej protezy nakładkowej typu Snap-on smile, bez szlifowania zębów, i leczenia implantoprotetycznego. Odbyła się prezentacja implantu 4 mm Straumana Roxolid jako alternatywy dla augmentacji kości, omówiono zagadnienie sedacji wziewnej podtlenkiem azotu jako metody eliminacji lęku stomatologicznego.

W roku bieżącym rozbudowano Strefę Testów, w której można było np.:
– wykonać wypełnienie, odbudować punkt w zębach za pomocą pasków Vari Strip i materiału Enamel Plus HRi,
– dokonać ekstrakcji zęba na modelu, z wykorzystaniem produktu Luxator LX-2, przeznaczonego do stosowania w szczególnie trudnych przypadkach, w celu maksymalnej ochrony tkanek,
– przetestować produkty stomatologii funkcjonalnej – wykonać pomiary ruchów żuchwy na modelu i lekarzu, w celu określenia zaburzeń koordynacji i ograniczania ruchów, a także położenia neuromięśniowego żuchwy,
– zapoznać się z podstawą pracy w lupach i z innymi urządzeniami elektronicznymi, typu łuk twarzowy.
Powiększony został także Speaker’s Corner, organizowany przez Dental Tribune Study Club, w którym wygłoszono również wiele ciekawych gratisowych wykładów, stworzono nowy pawilon wystawy, zamknięto patio.
Tradycją targów jest przyznawanie nagród Grand Prix w sześciu kategoriach: A) materiały dla stomatologii, B) oprogramowanie dla stomatologii, C) materiały pomocnicze, preparaty i urządzenia profilaktyczne, D) wydawnictwa i edukacja, E) sprzęt stomatologiczny, F) materiały dla techniki. W 2014 r. wyróżniono wystawców w czterech kategoriach i przyznano sześć nagród (w kategoriach A i B nie przyznano nagród).
W kategorii E wyróżniono firmę Hol-Dental za Eye Special C-II, czyli cyfrowy aparat fotograficzny. W kategorii F) przyznano dwie nagrody firmie HolTrade za Fast Protec – system do wymiany wosku na akryl lub kompozyt metodą bezgipsową, gwarantujący skrócenie czasu pracy o połowę, oraz za F.J.P.
– bezakrylowy, odporny na złamania kopolimer nylonu i acetalu, przeznaczony na protezy całkowite i częściowe wykonane metodą wtrysku termicznego za pomocą odpowiednich wtryskarek. Także dwie nagrody przyznano w kategorii C): firmie BZH Atos M.M. za „Alfa płyny i piana” – zintegrowany system profilaktyki okołozabiegowej jamy ustnej, oraz firmie Stern Weber Polska za Pro Trip Turbo – jednorazowe końcówki na dmuchawkę wodno-powietrzną, eliminujące zakażenia krzyżowe i konieczność sterylizacji, posiadające unikalny dwukanalikowy system do niezawodnej separacji wody i powietrza. Nagrodę w kategorii D) zdobyła firma Polkard za „O-atlas. Atlas techniki ortodontycznej i ortopedii szczękowej”.

W roku bieżącym po raz pierwszy zwiedzający wystawę CEDE mogli głosować na jeden z 21 produktów zgłoszonych do nagrody Grand Prix w nowej kategorii, którą jest nagroda publiczności. Głosowanie odbywało się tylko podczas trwania wystawy, wyłącznie za pośrednictwem aplikacji mobilnej „CEDE 2014” i trwało od godz. 10 w czwartek 11.09 do godz. 15 w sobotę 13.09 (w trakcie głosowania wyniki były wyświetlane na bieżąco na monitorze obok Biura Targów). Przeważające poparcie, bo ponad połowy głosujących (51 proc.), uzyskała Fundacja Be Active Dentist zrzeszająca młodych, pomysłowych lekarzy dentystów, która przygotowała m.in. Strefę Testów, punkt informacji na temat dotacji z UE oraz punkt szkoleń w zakresie komunikacji z pacjentem i rozwoju praktyk stomatologicznych, prowadzony przez znanego uczestnikom tegorocznej Czerwcowej Sesji Stomatologicznej (zorganizowanej w Galerii Porczyńskich przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie) dr Kamila Kuczewskiego. BAD zorganizowała także niekonwencjonalną w formie akcję charytatywną, z której dochody zostały w całości przeznaczone na pomoc dla lekarza stomatologa, który przebył udar niedokrwienny mózgu i jest sparaliżowany. Aby wesprzeć szczytny cel, należało wsiąść na jeden z kilku przygotowanych rowerów stacjonarnych i przejechać dowolny dystans (ja także wzięłam udział w akcji, co widać na zdjęciu). Za każdy przejechany kilometr wypracowywało się 3 zł na rzecz wspomnianego kolegi.
Podsumowując: według organizatorów wystawę zwiedziło 13 769 osób (liczba ustalona na podstawie rejestracji danych z identyfikatorów uczestników), czyli około 2 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Sukcesywnie rośnie także liczba osób zainteresowanych udziałem w wykładach. W targach wzięło udział 264 wystawców. Zgodnie z ideą organizatorów i trendami europejskim, obowiązującymi w branży wystawienniczej, obserwuje się istotną zmianę jakościową, przejawiającą się coraz mniejszym zainteresowaniem nabywaniem na targach określonych produktów. Handel detaliczny maleje, uwaga gości coraz bardziej skupia się na możliwości wypróbowania prezentowanych materiałów, eksponowanego sprzętu i osobistym kontakcie z osobami odpowiedzialnymi za dany produkt. Za dwa lata zamiast targów odbędzie się kongres FDI (Światowej Federacji Dentystycznej). Będzie to pierwsze tego typu spotkanie zorganizowane w Polsce i ogromne wyróżnienie dla naszej stomatologii oraz branży wystawienniczej. Trochę szkoda, że – aby wziąć udział w tak dużym przedsięwzięciu wystawowo-edukacyjnym (mam na myśli coroczne Targi CEDE) – musimy jechać tak daleko, chociaż najwięcej stomatologów zrzesza nasza, warszawska Izba. Nie wiem, dlaczego tak jest. Czekam na opinie w tej kwestii przesyłane do redakcji „Pulsu” lub na mój adres e-mailowy, podany na stronie OIL w Warszawie.

Marta Klimkowska-Misiak
wiceprezes ORL w Warszawie
przewodnicząca Komisji ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum