29 kwietnia 2022

Felieton prezesa ORL w Warszawie (maj 2022)

Koleżanki i Koledzy, aktywność, rozwój, nowoczesność – te trzy hasła wybrałem jako strategiczne dla rozpoczętej właśnie IX kadencji samorządu. Podczas Okręgowego Zjazdu Lekarzy przedstawiłem również koncepcję izby jako swoistego parasola – niepotrzebnego, gdy pogoda sprzyja, ale w przypadku załamania pogody ogromnie ważnego. Tak właśnie podchodzimy w OIL w Warszawie do roli samorządu zawodowego, chcemy przede wszystkim, aby lekarze byli pewni, że w trudnej sytuacji nie pozostaną sami, że mogą liczyć na swoją izbę.

łukasz jankowski

prezes ORL w Warszawie

Te działania, w połączeniu z zabieraniem głosu w imieniu środowiska, inicjatywami integrującymi nas oraz sprawną obsługą administracyjną lekarzy, składają się dziś na obraz naszej izby. Jest dla mnie wielkim wyróżnieniem i jednocześnie wyzwaniem fakt, że przedstawiona wizja realizowana przez zespół zrzeszonych w samorządzie aktywnych ludzi została życzliwie przyjęta przez delegatów na zjazd, a wynik wyborów stanowi dowód zaufania i wiary, że idziemy we właściwym kierunku. Za to zaufanie bardzo dziękuję.

Wybory władz samorządu nie spowodowały zwolnienia tempa naszej codziennej działalności samorządowej. Szczególnie cieszy mnie, że mimo okresu przedwyborczego i przygotowań, a potem prowadzenia zjazdu, nasza izba pracowała na najwyższych obrotach. Na stronach „Pulsu”, naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych znajdą Państwo zaproszenia na wiele różnorodnych wydarzeń. Szkolenia, spotkania, konferencje, proponowane przez nas formy wsparcia, wspomniane roztaczanie parasola w sytuacjach, gdy należy bronić naszego zawodu i jego dobrego imienia, to inicjatywy prawdziwej „izby dla lekarzy”.

Wszystko, co robimy wewnątrz, nigdy nie jest oderwane od zewnętrznych okoliczności. Ogromnie ważnym aspektem pracy izby jest pomoc naszym kolegom i koleżankom z Ukrainy. Zarówno w siedzibie izby, jak i w Delegaturze Radomskiej gościmy rodziny lekarskie z Ukrainy, prowadzimy zbiórki pomocowe, jesteśmy jako środowisko zaangażowani w działalność wolontaryjną. Bardzo dziękuję wszystkim włączającym się w tę pomoc. Mam nadzieję, że stabilizacja sytuacji na Ukrainie nastąpi jak najszybciej. <