11 września 2017

Powiem wprost

Andrzej Sawoni

prezes ORL w Warszawie

Mija lato. Wracamy z urlopów do codziennych obowiązków i problemów, których w ochronie zdrowia nie brakuje. Mówimy o nich od dawna i tej  jesieni nie będzie inaczej. Zbliżający się czas przeziębień zwiększy liczbę pacjentów w poczekalniach, ale oczekujących na wizytę w gabinecie lekarskim przybywa przede wszystkim z innego powodu. Lekarzy wciąż jest za mało. Brakuje ich już nie tylko w państwowych placówkach. Czas oczekiwania na spotkanie z lekarzem pacjentów korzystających z abonamentów medycznych w prywatnych podmiotach również znacznie się wydłuża. Lekarze są coraz starsi, średnia wieku w naszym zawodzie przekracza 55 lat, a wśród młodszych kolegów nie maleje zainteresowanie zawodową emigracją. Nowych, młodych kadr nie przybędzie z dnia na dzień. Aby zatrzymać tych, którzy pracują, potrzeba funduszy. Czy się znajdą na ten ważny cel? A jeżeli nawet, to kiedy? Jesienią szpitale zaczną działać w sieci. Przy obliczaniu ryczałtu premiowany będzie posiadany przez placówkę certyfikat jakości. To dobry prognostyk, przecież zależy nam, aby jakość naszych usług była jak najlepsza i jak najlepiej oceniana przez pacjentów, a tym samym doceniana finansowo. Lekarze z uwagę przyglądają się także zmianom, które zawiera projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej przyjęty w sierpniu przez Radę Ministrów. Proponowany model koordynowanej opieki zdrowotnej nad pacjentem w systemie ochrony zdrowia będzie oparty na zespole, w którego skład wejdą: lekarz POZ (koordynator), pielęgniarka i położna. Zaplanowany dwuletni program pilotażowy to rozsądny okres, by sprawdzić nowe rozwiązania, przede wszystkim dotyczące finansowania POZ. Jednak w przypadku zespołów Ministerstwo Zdrowia proponuje aż siedem lat (do końca 2024 r.) na dostosowanie się świadczeniodawców do nowych przepisów. To bardzo dużo czasu, może nawet zbyt dużo, biorąc pod uwagę, że propozycja zmian w POZ jest kluczowa dla całego systemu ochrony zdrowia i dostępności leczenia. Odsuwanie w przyszłość terminu dostosowania się do nowych wymagań, nawet jeżeli będzie dotyczyło niewielkiej liczby podmiotów, chyba nie ułatwi wprowadzenia w całości nowego modelu. Nadchodząca jesień to kolejny etap wyborczego kalendarza naszej Izby. Jak zawsze zachęcam koleżanki i kolegów do aktywnego udziału w wyborach oraz pracy w samorządzie lekarzy i lekarzy dentystów. Informacje wyborcze publikujemy w „Pulsie” i na stronie internetowej Izby (www.izba-lekarska.pl).