17 grudnia 2018

Szczepimy – chronimy

O tym się mówi

Okręgowa Izba lekarska w Warszawie wraz z samorządem aptekarskim prowadziły w listopadzie 2018 r. wspólną akcję bezpłatnych profilaktycznych szczepień przeciwko grypie dla swoich członków. Zaszczepiono blisko 500 osób. Szczepienia odbywały się w siedzibie OIL w Warszawie, od 5 do 9 listopada, a także 10 listopada podczas uroczystości wręczenia praw wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty. Wykonali je lekarze z izbowych komisji.

Izba włączyła się również w zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem „Szczepimy, bo myślimy”. – Szczepienia lekarzy, farmaceutów i całego personelu medycznego mają ogromne znaczenie, nie tylko chronią osoby zaszczepione, ale także zmniejszają niebezpieczeństwo zarażenia pacjentów oraz zachęcają ich do pójścia w ślady lekarzy. Mają więc duży sens edukacyjny – mówił Marek Posobkiewicz, były główny inspektor sanitarny, na spotkaniu promującym akcję szczepień, które odbyło się w izbie. – Edukacja polskiego społeczeństwa w tym zakresie jest niewystarczająca. Świadczy o tym wzrastająca liczba dzieci niepoddawanych szczepieniom obowiązkowym. W ubiegłym roku zanotowano 30 tys. odmów.

Zdaniem ORL promocja szczepień w Polsce jest zdecydowanie nieskuteczna. „Zamiast karać, proponujemy stworzenie programu obowiązkowych szkoleń dla rodziców, którzy odmawiają szczepień. W ramach szkolenia słuchacze poznawaliby zasady działania szczepionek, a także możliwe korzyści i zagrożenia związane ze szczepieniami. (…) W naszej ocenie nałożenie kary finansowej mogłoby być brane pod uwagę tylko w przypadku, gdy opiekun odmówiłby uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych lub, pomimo uczestnictwa w szkoleniu, nadal odmawiał szczepienia dziecka” – napisał w liście do ministra zdrowia prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski.

ORL wspiera edukację rodziców, których dzieci zaczynają pobyt w przedszkolach i żłobkach, oraz rodziców oczekujących dziecka.                                                   mkr