10 czerwca 2005

Z Mazowsza

Kolumnę redaguje Piotr KACZMAREK

Nowy rektor Akademii Medycznej

Prof. Leszek Pączek w kwietniu br. został wybrany na rektora Akademii Medycznej w Warszawie.

Nowy rektor zacznie pełnić swoją funkcję wraz z początkiem roku akademickiego – zastąpi na tym stanowisku prof. Janusza Piekarczyka.
Prof. Pączek ukończył warszawską Akademię Medyczną, jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych, nefrologii, diabetologii, medycyny transplantacyjnej i zdrowia publicznego. Od 1999 r. kieruje Kliniką Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych w Instytucie Transplantologii Akademii Medycznej oraz jest prorektorem ds. dydaktyczno-wychowawczych AM w Warszawie.

Superrentgen na Ochocie

Miejska przychodnia przy ul. Szczęśliwickiej na warszawskiej Ochocie wzbogaciła się o nowoczesną aparaturę rentgenowską.

Nowe urządzenie umożliwia cyfrową rejestrację zdjęć rentgenowskich, dzięki czemu wyniki są dostępne „od ręki”. Można też zapisać je na dyskietce. Kolejną zaletą jest emitowanie przez urządzenie dawek promieniowania niższych o 40% w stosunku do klasycznych aparatów. Nowy nabytek kosztował 900 tys. zł.

Śpiewali o zdrowiu

20 kwietnia br. w Ożarowie Mazowieckim odbył się I Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu.

Festiwal został zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i Dom Kultury „Uśmiech”.
W konkursie wzięły udział dzieci z 10 przedszkoli z całego powiatu. Oceniając wykonawców, jury brało pod uwagę nie tylko kunszt wokalny, ale także ubiór i choreografię. Zwycięzcami konkursu zostały dzieci z Przedszkola Sióstr Niepokalanek w Łomiankach.

Lekarz i Pielęgniarka roku 2004

Dr Bożena Mrozowska i Ewa Hryniewicz zostały laureatkami konkursu na Lekarza i Pielęgniarkę roku 2004.

Konkurs był zorganizowany przez Przewodniczącego Rady Powiatu Wyszkowskiego. Zgodnie
z regulaminem, w plebiscycie mogli brać udział wyłącznie mieszkańcy powiatu. Głosowanie odbywało się za pomocą kuponów publikowanych
w prasie lokalnej. Bożena Mrozowska jest lekarzem rodzinnym w Wyszkowie, otrzymała 157 głosów, Ewa Hryniewicz – pielęgniarką hospicjum domowego Caritasu.

Kredyt dla Wyszkowa

Jak donosi „Tygodnik Ostrołęcki”, wyszkowski szpital zaciąga kredyt
w wysokości miliona złotych.

Kredyt ma być przeznaczony na zakup sprzętu medycznego. Poręczycielem jest Starostwo Powiatowe w Wyszkowie.

Ugoda z gminą żydowską

W kwietniu br. Rada Warszawy zezwoliła władzom stolicy na zawarcie ugody z Gminą Wyznaniową Żydowską, do której przed wojną należały tereny zajmowane dziś przez Szpital Wolski.

Porozumienie przewiduje, że gmina odzyska jeden zrujnowany pawilon, niewykorzystywany obecnie przez szpital. Za resztę działki dostanie tereny zastępcze, prawdopodobnie obok hipermarketu „Géant” na Gocławiu. Przeciwko ugodzie ostro protestował radny Antoni Gut z Ligi Polskich Rodzin.

Powrót do własnej kuchni

Szpital Czerniakowski przy ul. Stępińskiej w Warszawie zrezygnował z zakupu posiłków dla pacjentów od firmy zewnętrznej i znowu ma własną kuchnię.

Dyrekcja szpitala, po dokonaniu analizy ekonomicznej, doszła do wniosku, że jedzenie przygotowywane na miejscu będzie tańsze. Wcześniej dzienne wyżywienie jednego pacjenta kosztowało ok. 15 zł, teraz – 10 zł. Na potrzeby kuchni placówka zatrudniła 16 osób.

Wójt wygrał

W marcu br. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi oddalił powództwo byłej dyrektor Anny T., przeciwko ZOZ w Celestynowie, dotyczące rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Wójt Gminy Celestynów, w imieniu ZOZ, w dn. 29 września 2003 r., po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, rozwiązał z dyrektor Anną T. umowę
o pracę w trybie art. 52 § 2 k.p. Zdaniem wójta, naruszyła ona prawo, które od
1 stycznia 2003 r. zakazywało posiadania przez dyrektorów samorządowych ZOZ udziałów w spółkach prawa handlowego przedstawiających więcej niż 10% kapitału zakładowego. Dyrektor gminnego ośrodka zdrowia miała 33% udziałów
w spółce z o.o., a jednocześnie była członkiem zarządu tej spółki, która prowadziła działalność w zakresie usług zdrowotnych w ramach rodzinnego centrum zdrowia. Wyrok jest nieprawomocny.

Profilaktyka w Ciechanowie

Z inicjatywy dyrekcji Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, w porozumieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia, w tym roku w Ciechanowie zostanie zrealizowanych kilka programów profilaktycznych.

Pacjenci w wieku 40 – 65 lat będą mogli bezpłatnie i bez skierowania wykonać badania spirometryczne, uzyskać poradę antytytoniową i w razie potrzeby konsultację specjalisty. Na takich samych zasadach kobiety w wieku 30 – 59 lat będą mogły wykonać badania cytologiczne w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. Bezpłatne badania mammograficzne (profilaktyka raka piersi) obejmą pacjentki w wieku 50 – 69 lat.

„Zdrowie, mama i ja”

Władze Warszawy zdecydowały, że na każdą kobietę w ciąży mieszkającą na terenie stolicy miasto przeznaczy dodatkowo 1500 zł.

Pieniądze te będą wydane na dodatkowe badania (m.in. USG i badanie serca dziecka), przeprowadzane w związku
z programem „Zdrowie, mama i ja”. Warszawianki będą też mogły korzystać
z bezpłatnych szkół rodzenia i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, poświęconych m.in. przygotowaniu do porodu, odżywianiu, opiece nad noworodkiem. Na zajęcia te przeznaczono dodatkowo 400 zł. Władze stolicy szacują, że z obu akcji skorzysta ok. 12 tys. przyszłych mam. Program zacznie działać już w czerwcu.