7 marca 2021

Interwencje rzecznika praw lekarza

Monika Potocka, rzecznik praw lekarza

Szanowne Koleżanki i Koledzy Lekarze, jako rzecznik praw lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza reprezentuję Wasze interesy na podstawie uchwały nr 471/P-VIII/19 z 17 kwietnia 2019 r., art. 2 ust. 2 oraz art. 5 pkt 14 ustawy o izbach lekarskich (DzU z 2019 r., poz. 965 ze zm.). Zgodnie z tym umocowaniem, podejmuję liczne działania w celu ochrony naszych lekarskich interesów.

Jak Państwu wiadomo, na podstawie art. 1 pkt 27 ustawy z 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2020 r., poz. 1291) ustawodawca nadał nowe brzmienie art. 16h ust. 2 pkt 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, wprowadzając zasadę, iż lekarz może odbywać szkolenie specjalizacyjne, w tym dyżury medyczne, w ramach wolnych miejsc szkoleniowych w trybie pozarezydenckim na podstawie umowy cywilnoprawnej o szkolenie specjalizacyjne, zawartej z podmiotem prowadzącym szkolenie specjalizacyjne, z zastrzeżeniem, że określone w umowie wynagrodzenie nie może być niższe niż liczone od minimalnej stawki godzinowej ustalonej na podstawie przepisów ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU z 2018 r., poz. 2177 oraz z 2019 r., poz. 1564). W treści wspomnianego przepisu wprost wskazano obowiązek wynagradzania lekarzy również w przypadku odbywania szkolenia specjalizacyjnego na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zmiana regulacji prawnej wynika z zastrzeżeń złożonych przez przedstawicieli Komisji Europejskiej do brzmienia dotychczasowych przepisów ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, co wykorzystywane było przez podmioty akredytowane prowadzące szkolenie. Z uwagi na fakt, że przepisy dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych nie przewidują w ramach wolontariatu (tj. bez wynagrodzenia) realizacji szkolenia specjalizacyjnego i wykonywania w jego trakcie świadczeń zdrowotnych, istniała konieczność dostosowania przepisów krajowych do norm unijnych. Oznacza to, że od dnia wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw podmioty szkolące, które miały zawarte z lekarzami umowy cywilnoprawne na zasadach tzw. wolontariatu, muszą dokonać ich aneksowania w celu wprowadzenia do treści umów zapisów o wynagrodzeniu, które nie może być niższe niż liczone od minimalnej stawki godzinowej za pracę ustalonej na podstawie przepisów ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU z 2018 r., poz. 2177 oraz z 2019 r., poz. 1564).

Wobec wspomnianej zmiany na podstawie art. 1 ust. 1, art. 2 ust. 1 i ust. 2, w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (DzU z 2020 r., poz. 2176) wystosowałam do blisko 30 szpitali na terenie województwa mazowieckiego następujące pytania:

  1. Ile umów cywilnoprawnych zostało zawartych z lekarzami w Państwa podmiocie leczniczym w celu odbycia szkolenia specjalizacyjnego, w trybie tzw. wolontariatu?

  1. Czy umowy cywilnoprawne w celu odbycia szkolenia specjalizacyjnego w trybie tzw. wolontariatu zostały aneksowane i przekształcone w umowy odpłatne, stosownie do art. 16h ust. 2 pkt 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (DzU 2020, 514 t.j.)?

Mam nadzieję, że moja interwencja zobliguje te podmioty do szybszego aneksowania umów. Ponadto uznałam, że zasadne byłoby podjęcie przez rzeczników praw lekarza poszczególnych okręgowy izb lekarskich działań zmierzających do poinformowania lekarzy, iż zawarte umowy cywilnoprawne w trybie tzw. wolontariatu powinny zostać aneksowane i przekształcić się w umowy odpłatne. W tym celu zwróciłam się do nich ze stosownym apelem.

Konieczność skierowania pism do izb lekarskich była podyktowana otrzymywaniem przeze mnie informacji od lekarzy będących członkami innych okręgowych izb lekarskich, że w poszczególnych województwach kierownicy jednostek szkolących odmawiają aneksowania wspomnianych umów, a w konsekwencji kwestionują prawo do wynagrodzenia lekarzy. Dlatego tak istotne jest podjęcie przez reprezentantów poszczególnych okręgowych izb lekarskich stanowczych kroków w tej sprawie.

Walczmy o swoje interesy i domagajmy się należnych nam praw.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum