9 kwietnia 2018

W cieniu afery

28 lutego w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu odbyła się promocja „Dzienników więziennych” naszej koleżanki Majki Żywickiej-Luckner oraz tomiku wierszy „Macanka na spoko i trendy”. To lektura bardzo ciężka, przygnębiająca, przedstawiająca poniżenie człowieka, który został aresztowany i czeka na rozprawę sądową. Pokazuje przerażający obraz aparatu penitencjarnego. Szczególnie zwraca uwagę „ochrona” zdrowia osadzonych w areszcie, niewyobrażalna znieczulica lekarki, która miała opiekować się aresztowanymi.

Sala Domu Literatury była wypełniona po brzegi. Uroczystość prowadził prezes Związku Literatów Polskich Marek Wawrzkiewicz. Grał zespół Joanna i Romuald Vorbroodt. Fragmenty czytała Iwona Rulewicz. Wymienione pozycje zostały wydane przy współudziale Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. 

Włodzimierz Cerański