10 października 2014

Implant ucha środkowego dla seniorów

We wrześniu br. w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński wszczepił, po raz pierwszy w Polsce, nowy implant ucha środkowego typu MET. Szczególna waga zabiegu polega na tym, że implant ten jest przeznaczony m.in. dla seniorów powyżej 65. roku życia z racji wysokiego, naturalnego wzmocnienia dźwięku.
– MET to wszczepialne urządzenie poprawiające słuch, łączące najnowsze rozwiązania technologiczne z dziedziny aparatów słuchowych z zaletami implantów ucha środkowego – wyjaśnia prof. Henryk Skarżyński. – Jest przeznaczony dla osób z niedosłuchem typu odbiorczego i mieszanego, w stopniu od umiarkowanego do znacznego. Działa na zasadzie transmisji wibracji dźwiękowych bezpośrednio do kosteczek słuchowych. Omijane jest więc ucho zewnętrzne, gdzie nie można z różnych powodów zastosować innych, tradycyjnych rozwiązań.
Utrata słuchu jest jedną z dolegliwości wieku starszego, która znacząco wpływa na ogólną kondycję zdrowotną. Nie tylko utrudnia komunikację, lecz także zwiększa ryzyko wystąpienia innych zaburzeń. U osób starszych cierpiących na lekki niedosłuch dwukrotnie rośnie ryzyko depresji, u osób z niedosłuchem średnim – trzykrotnie, a z głębokim – aż pięciokrotnie. Ponadto u osób po 65. roku życia z zaburzeniami słuchu występują zaburzenia funkcji poznawczych (33 proc.), epizody zaburzeń pamięci (80 proc.), ryzyko choroby Alzheimera (90 proc.). 60 proc. pacjentów z różnymi rodzajami niedosłuchu cierpi na szumy uszne.

mkr