13 lutego 2017

Goniec Medyczny

Spada liczba przeszczepów!

Poltransplant zastanawia się, jak powstrzymać spadek liczby przeszczepów w Polsce. Dane dotyczące liczby transplantacji m.in. nerek są alarmujące.

Z książką możesz żyć dłużej

Czytanie książek ewidentnie przedłuża życie. Ci, którzy czytają przez trzy i pół godziny tygodniowo, są o 17 proc. mniej zagrożeni zgonem w ciągu najbliższych 12 lat niż ci, którzy nie sięgają po książki w ogóle. Prof. Becca R. Levy z Uniwersytetu Yale (USA) kierowała badaniami, którymi objęto 3635 osób w wieku co najmniej 50 lat. Interesujące wyniki jej pracy publikuje czasopismo „Social Science end Medicine”.

Dymisje w Akademii Nobla

Przyznające Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny gremium 50 profesorów medycznego Instytutu Karolinska w Sztokholmie wykluczyło ze swego składu dwie osoby powiązane ze skandalem w szpitalu klinicznym instytutu. Kierowały one Instytutem Karolinska w 2010 r., gdy zatrudniony tam został włoski chirurg Paolo Macchiarini, którego metody leczenia uznaje się obecnie za pozbawione naukowych podstaw i szkodliwe dla pacjentów.

Kłamstwa w reklamach

Całkowitego zakazu promowania leków w telewizji nie będzie. Ale resort zdrowia zamierza surowo karać producentów, których spoty wprowadzają klientów w błąd.

Nie chcemy myć rąk?

Rośnie liczba zakażeń wewnątrzszpitalnych. W ubiegłym roku zarejestrowano 4400 takich przypadków, aż o 1500 więcej niż rok wcześniej. Specjaliści wskazują jeden z powodów: lekarze nie chcą myć rąk. Tymczasem z badań WHO wynika, że dzięki lepszemu przestrzeganiu higieny rąk można zmniejszyć liczbę zakażeń nawet o połowę.

Jąkanie

Badania, o których informuje czasopismo „Human Brain Mapping”, wykazały, że jąkanie się ma związek z ograniczonym przepływem krwi w części mózgu odpowiedzialnej za generowanie mowy.

Mydła antybakteryjne

Zgodnie z decyzją amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), producenci nie będą mogli dłużej sprzedawać tego typu wyrobów, ponieważ nie udowodnili, że ich składniki są bezpieczne w długotrwałym, codziennym użytkowaniu ani że ich efektywność w zapobieganiu chorobom i rozprzestrzenianiu zakażeń jest wyższa niż zwykłych mydeł.

Wirus Ebola

Mężczyzna z Gwinei, który w roku 2014 przeżył ebolę i był nosicielem wirusa co najmniej przez 531 dni, przekazał go w tym czasie dalej – przez kontakt seksualny, co doprowadziło do ośmiu zgonów – informuje czasopismo „Clinical Infectious Diseases”.

Studia lekarskie w Radomiu

Kierunek lekarski jest perłą każdej uczelni. To historyczny moment dla Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, a także dla Radomia i całego Mazowsza – powiedział w Radomiu Jarosław Gowin, podpisując na tamtejszym uniwersytecie decyzję o uruchomieniu od października studiów magisterskich na kierunku lekarskim.

Polacy pierwsi na świecie

Chirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wykonali pod kierunkiem dr. Adama Domanasiewicza pierwsze na świecie przeszczepienie dłoni dorosłemu pacjentowi, który urodził się bez tej części ciała. Pacjent porusza już palcami…

Fałszywe zaświadczenia

Prokuratorskie zarzuty postawiono 27 adwokatom i radcom prawnym. Ale to dopiero początek większej afery. Prokuratura Krajowa od wielu miesięcy badała sprawę lekarki Beaty J., która była biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym w Łodzi. Lekarce zarzucono wystawienie 119 fałszywych zaświadczeń usprawiedliwiających nieobecność w sądzie prawników i ich klientów. Kiedy latem została aresztowana, przyznała się i wskazała osoby, którym wydała fałszywe zwolnienia.

Dopłaty pacjentów

Resort zdrowia zamierza zezwolić pacjentom na dopłacanie do droższych produktów (takich jak soczewki, stenty, endoprotezy, za które nie płaci NFZ), jeśli chcieliby, żeby zostały wykorzystywane w przeprowadzanych u nich zabiegach.

Leki w paczkomatach

Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że paczkomaty nie spełniają warunków przechowywania produktów leczniczych. W związku z tym apteki internetowe nie mogą korzystać z tej formy dostawy do klienta.

Superbakteria

U 76-letniego mężczyzny wykryto odmianę bakterii Escherichia coli, mającą geny uodparniające ją na najważniejsze antybiotyki. Naukowcy z Uniwersytetu Rutgers w Newark w stanie New Jersey ostrzegają, że może się ona rozpowszechnić i przerodzić w „potężną superbakterię”.

Goniec Medyczny” jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłanym bezpłatnie trzy razy w tygodniu pod blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego Esculap (www.esculap.com). Dostęp do wszystkich materiałów i usług w Esculapie jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła. ■

Lek. Jarosław Kosiaty

redaktor naczelny Esculapa