2 lipca 2022

Tropiki na topie

Aby odpocząć na urlopie, trzeba się do niego solidnie przygotować. Nie chodzi tylko o znalezienie oferty z hotelem blisko plaży czy zaplanowanie transportu z lotniska, ale przede wszystkim o takie „drobiazgi” jak sprawdzenie listy szczepień zalecanych w danym raju na ziemi. Społeczeństwo spragnione wakacji, bardzo często przymyka oczy na kwestie oczywiste i podstawowe – jak ryzyko zdrowotne. W lipcowo-sierpniowym numerze „Pulsu”, ostatnim pod moją redakcją, koncentrujemy się na temacie gorącym, czyli medycynie podróży.

Renata Jeziółkowska – redaktor naczelna

Rozmawiamy z lekarzami zajmującymi się tą dziedziną medycyny, patrzymy na nią przez pryzmat bardzo małej liczby specjalistów i podejścia pacjentów, do którego niestety można odnieść powiedzenie „mądry Polak po szkodzie”. Przyglądamy się medycynie tropikalnej na przestrzeni lat, ale też nowemu wirusowi, który dotarł do Polski – małpiej ospie wzbudzającej emocje i zainteresowanie mediów. Istotnymi dla zdrowia psychicznego wątkami są jet lag i rytm okołodobowy (który możemy nieco regulować) oraz związany z odpoczynkiem… stres.

Nie sięgamy jedynie daleko poza granice kraju, opisujemy również wydarzenia i dyskusje mające miejsce w Polsce. Tematem wzbudzającym kontrowersje był tzw. rejestr ciąż. Czy słusznie? Analizujemy, pytamy o zdanie specjalistów położnictwa i ginekologii. Mówimy #sprawdzam w odniesieniu do informacji o nadmiarowych zgonach i ich przyczynach. Śledzimy ruchy na arenie międzynarodowej w związku z wojną na Ukrainie. Publikujemy aktualności prawnomedyczne, m.in. dotyczące projektu (z którego się wycofano) zaostrzenia kar za nieumyślne błędy medyczne. W „Pulsie” pojawia się wątek mobbingu w ochronie zdrowia – zjawiska, które musi być nagłaśniane i spotykać się z reakcją samorządu zawodowego.

Patrzymy wstecz, by zapoznać Państwa z miejscami związanymi z historią medycyny. Tym razem odwiedziliśmy otwocką „Zofiówkę”. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie planuje kolejne szkolenia i spotkania, na które zaprasza i o których informuje w biuletynie, na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. To, co się dzieje, oczywiście relacjonujemy. Za nami są m.in. VI Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne oraz kolejne wydarzenia edukacyjne, kulturalne, sportowe. W czerwcu przypadał Dzień Ojca, z tej okazji przeprowadziliśmy wywiady z ojcami lekarzami, którzy mówili o swoich priorytetach i łączeniu roli taty z pracą zawodową.

Z kolei moja rola redaktor naczelnej „Pulsu” i rzecznika prasowego OIL w Warszawie to temat, którym postanowiłam zakończyć wstępniak. Zamykam ten etap pracy zawodowej, otworzyłam rozdział zatytułowany „Naczelna Izba Lekarska”. Zostałam rzecznikiem prasowym NIL kontynuuję pracę dla samorządu lekarskiego w zakresie mediów, strategii komunikacji, działań związanych z informacją, wizerunkiem i promocją. Biorąc pod uwagę ścisłą współpracę między izbami okręgową i naczelną, nie żegnam się z Państwem. Dziękuję serdecznie za 2,5 roku w „Pulsie” i OIL, a jednocześnie cieszę się na nowe wyzwania w innym miejscu, lecz nadal w samorządzie. Mam nadzieję, że chętnie sięgają Państwo po „Puls” pod moją redakcją, że zmiany, które wprowadziłam, zarówno w formie, jak i w treści, są dobrze oceniane.

Dziękuję Piotrowi Pawliszakowi, pełniącemu obecnie funkcję prezesa ORL, życząc mu powodzenia i samych sukcesów we wszelkich wyzwaniach związanych z kierowaniem izbą. Dziękuję Łukaszowi Jankowskiemu – prezesowi NRL, a do niedawna prezesowi ORL w Warszawie – za zaufanie oraz świetną dotychczasową i obecną współpracę. Dziękuję wiceprezesom, którzy z ramienia ORL nadzorowali „Puls” – Jarosławowi Bilińskiemu i Tomaszowi Imieli, z którymi wdrażaliśmy nowe pomysły i którzy zawsze byli wsparciem. Ogromnie dziękuję redakcji „Pulsu” i całemu Działowi Informacji Medialnej za profesjonalizm i znakomitą grę zespołową. Dziękuję wspaniałym pracownikom OIL w Warszawie, zaangażowanym w działalność samorządową lekarzom z OIL i ORL (nowej i poprzedniej kadencji) oraz każdemu czytelnikowi biuletynu.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum