27 lutego 2019

Z Mazowsza

Jubileusz Szpitala Zachodniego

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim obchodził rocznicę 15-lecia działalności.

Idea stworzenia placówki zrodziła się w 1981 r., kiedy powstał Społeczny Komitet Budowy Szpitala. W maju 1989 wmurowano kamień węgielny, jednak prace wstrzymano i dopiero w 1996 r., po zmianie projektu, nastąpiło ich wznowienie. Pierwszych pacjentów przyjęto w kwietniu 2003. Uroczystości związane z jubileuszem placówki odbyły się 15 stycznia i były okazją do wyróżnienia pracowników zasłużonych w zakresie wprowadzania nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Podziękowania za profesjonalizm i zaangażowanie w ratowanie życia i zdrowia pacjentów otrzymali lekarze: Urszula Jung-Grabowska, Helena Miller, Janusz Bednarski, Andrzej Gadziński, Marek A. Janicki, Krzysztof Bartosz Kądziołka, Maciej Zarębiński, Jacek Pawlak, oraz pielęgniarki: Marta Dzbankowska i Agnieszka Kołodziejska. Szczególne podziękowania otrzymali dyrektor szpitala Krystyna Płukis oraz prof. Jacek Pawlak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

Psychiatria dla młodzieży

Do końca lipca 2020 r. powstanie największe na Mazowszu Ambulatoryjne Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

Nowa placówka mieścić się będzie w rozbudowanym budynku przy ul. Koszykowej 79A w Warszawie, w którym obecnie znajduje się jeden z oddziałów i poradnia Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii. Inwestycja sfinansowana zostanie ze środków województwa mazowieckiego. Modernizację placówki pomyślano tak, by zmieściły się w niej wszystkie oddziały dzienne i poradnie MCN: Oddział Dzienny Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży oraz Poradnia dla Osób z Autyzmem Dziecięcym, Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, Poradnia Leczenia Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży, Poradnia Neurologiczna dla Dzieci i Młodzieży. Na terenie powstanie terapeutyczny plac zabaw dla dzieci autystycznych, a także miejsca parkingowe.

 Nowi konsultanci

W grudniu 2018 oraz styczniu 2019 powołano trzech nowych wojewódzkich konsultantów
medycznych.

Akty powołania na pięcioletnią kadencję odebrali: w dziedzinie hematologii – dr n. med. Bożena Katarzyna Budziszewska, kierownik Oddziału Diagnostyki Hematologicznej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, w dziedzinie perinatologii – prof. dr hab. n. med. Artur Jakimiuk, kierownik Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu – dr n. med. Paweł Skowronek, dyrektor ds. lecznictwa oraz koordynator Zespołu Oddziałów Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Rehabilitacji w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim. Akty powołania na kolejną kadencję otrzymali: w dziedzinie położnictwa i ginekologii – prof. dr hab. n. med. Bronisława Pietrzak, zastępca kierownika w I Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie, a w dziedzinie endokrynologii – prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński, kierownik Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim wicewojewoda wręczył również podziękowanie za wieloletnie pełnienie funkcji konsultanta wojewódzkiego dr n. med. Marcie Farynie i prof. dr hab. n. med. Ewie Lech-Marańdzie.

Kliniki WIM po remoncie

24 stycznia w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanych klinik: Dermatologicznej oraz Chorób Infekcyjnych i Alergologii.

Budynek wyremontowano i dostosowano do aktualnych wymagań sanitarno-epidemiologicznych. W Klinice Dermatologicznej realizowane są programy: „Leczenie ciężkiej i umiarkowanej łuszczycy plackowatej”, „Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym”, „Leczenie beksarotenem ziarniniaka grzybiastego lub zespołu Sézary’ego”, „Leczenie rytuksymabem ciężkiej pęcherzycy opornej na immunosupresję” oraz „Leczenie chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry wismodegibem”. Klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii leczy chorych na astmę oskrzelową, atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa, nadwrażliwość na pokarmy, leki, jad owadów żądlących itp. Klinika zajmuje się poszukiwaniem przyczyn idiopatycznej anafilaksji, immunoterapią, wykonywaniem zabiegów w przypadku uczulenia na leki znieczulające oraz poszukiwaniem przyczyn gorączki o nieustalonej etiologii i innych nieswoistych objawów, a także leczeniem zapaleń wątroby, boreliozy, infekcyjnych biegunek, róży, neuroinfekcji itp.

pk

Lista Stu 2018

Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, znalazł się na 14. miejscu Listy Stu najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia w rankingu „Pulsu
Medycyny”. 

ach

„Miesięcznik OIL w Warszawie Puls” nr 3/2019

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum