4 czerwca 2021

List do redakcji – Wybory

Wybory kadencyjne w samorządzie lekarskim rozpoczynają się z chwilą podjęcia uchwały Krajowej Komisji Wyborczej w sprawie ramowego kalendarza wyborczego. Niestety, przedmiotowa uchwała z 26 września 2020 r. nie została opublikowana na stronach internetowych Naczelnej Izby Lekarskiej, co jest dość symptomatyczne dla pracy wielu komisji wyborczych i organów izb lekarskich, w których transparentność nie jest priorytetem. Z roku na rok spada frekwencja wyborcza podczas pierwszego etapu wielostopniowych wyborów organów samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, czyli etapu wyboru delegatów na okręgowe zjazdy lekarzy. W ostatnich wyborach w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie frekwencja wynosiła niecałe 15 proc. (3856 lekarzy stanowiących około 16 proc. liczby lekarzy i tylko 723 dentystów stanowiących około 10 proc. liczby lekarzy dentystów). Rejony wyborcze są ustalane decyzją Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie na zespołowy wniosek Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie, kolegiów będących pod przymusem wybrania co najmniej 50 proc. delegatów z liczby ustalonej odrębną uchwałą rady. Zasada materialnej równości wyborów przegrywa tu z misją zakończenia wyborów, co zapewne sprzyja wyborowi osób, które znając reguły wyborów, wykazują aktywność, choć niekoniecznie tych, które mają poparcie społeczności lekarskiej.

 

Problem jest potęgowany przez brak aktualnych danych w Okręgowym Rejestrze Lekarzy czy nawet w Rejestrze Praktyk Lekarskich (skrótowo zwanym: RPWDL). Połowa członków OIL w Warszawie nie wykazuje miejsca wykonywania zawodu, a wykazywane w większości są nieaktualne. Komisja, starając się zweryfikować dane, korzystała głównie z informacji wysłanych przez jednostki, pomijając w istotnej części dane zawarte w rejestrach. W poszukiwaniu kompromisu stworzyła ogólne zasady przydzielania członków do poszczególnych jednostek, grup lub obszarów administracyjnych. Zasady, które w dużym stopniu wpływają zarówno na strukturę rejonów wyborczych, jak i na podział członków na rejony wyborcze. Owe zasady zostały opublikowane jako „Wytyczne dla zespołu powołanego na podstawie zarządzenia nr 5/2021” na stronie internetowej OIL w Warszawie w zakładce dotyczącej wyborów.

 

Obecnie trwają prace nad uzupełnianiem zaleceń, które po zatwierdzeniu przez komisję zostaną zapewne zamieszczone na stronach internetowych OIL w Warszawie. Zasady te są precedensem w pracach okręgowych komisji wyborczych samorządu zawodowego lekarzy i powinny służyć zwiększeniu transparentności prac komisji. Ogłoszenie pełnych list członków rejonów wyborczych, zawierających nie tylko imiona, nazwiska, ale i numery rejestracyjne (NPWZ uzupełniony o oznaczenie izby lekarskiej oraz sposób wykonywania zawodu), pozwoliłoby lepiej zweryfikować metodę podziału członków na rejony wyborcze. Niestety, załącznik nr 2 do Regulaminu wyborów, który stanowił o takim przedstawieniu danych, został uchylony przez Krajowy Zjazd Lekarzy 14 maja 2016 r. W efekcie brak przyjętego wzoru publikacji list, co skutkuje tym, że w niektórych izbach dane te są wręcz zastrzeżone dla wąskiej grupy osób. Działacze samorządowi muszą zdać sobie sprawę, że prawdziwą oceną ich działania jest frekwencja wyborcza.

Janusz Pachucki

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum