12 września 2017

Posłuchać, zobaczyć…

Lassnig w Zachęcie

Maria Lassnig (1919–2014) jest uznawana za jedną z najbardziej oryginalnych malarek XX w. Retrospektywna wystawa w Zachęcie prezentuje wielkoformatowe obrazy odzwierciedlające wieloletnią fascynację austriackiej artystki ludzkim ciałem i autoportretem. Ekspozycja ukazuje przekrój twórczości Lassnig od lat 40. minionego stulecia po prace z ostatniego okresu jej życia. Wystawa czynna do 15 października.

La Danse/Taniec

Festiwal Szalone Dni Muzyki (La Folle Journée) po raz ósmy odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Motywem przewodnim w tym roku jest taniec i rola, jaką odgrywa nie tylko w muzyce klasycznej, ale też filmowej, jazzowej, musicalowej. Podczas festiwalu odbędzie się 55 koncertów, na których wystąpi prawie 1000 muzyków z całego świata. Impreza potrwa od 29 września do 1 października.

Opowieść o nieistniejącej ulicy

O Nalewkach mówiono, że to serce żydowskiej Warszawy. Ulicę i jej mieszkańców przypomina wystawa plenerowa zorganizowana w 75. rocznicę rozpoczęcia przez Niemców akcji „Reinhardt”, w wyniku której zginęło prawie 2 mln polskich Żydów, a z warszawskiego getta w ciągu dwóch miesięcy wywieziono do Treblinki 300 tys. osób. Ekspozycja przy wejściu do Ogrodu Krasińskich od strony ul. Bohaterów Getta (fragment torów tramwajowych oraz gmach Arsenału przy skrzyżowaniu z ul. Długą są materialnymi pamiątkami dawnych Nalewek). Wystawa czynna do 22 września.

Muzeum jednej bitwy

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie prezentuje kolekcję broni, ekwipunku, umundurowania i innych pamiątek z kampanii wrześniowej. Ekspozycję poświęconą bitwie nad Bzurą w 1939 r. uzupełniają eksponaty związane z czasami okupacji i walkami Polskich Sił Zbrojnych na różnych frontach II wojny światowej. Muzeum gromadzi też zbiory dotyczącej najstarszych dziejów miasta i okolic na wystawie archeologicznej.

ach

 

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum