11 grudnia 2007

SMS z Krakowa – Pamięci Andrzeja Janusza

Zaskoczyły nas, i to mile, władze Krakowa. Był 31 października rano, w przeddzień Święta Zmarłych, ulice jakoś dziwnie opustoszały, nieoczekiwanie okazały się przejezdne. Czyżby wszyscy wyjechali? Nie. To władze miasta wpadły na pomysł marketingowy. Oto gdzieś jedna trzecia remontowanych od miesięcy ulic z dnia na dzień została oddana do użytku. W ciągu jednej nocy zniknęły wykopy, bariery, zakazy – wróciliśmy (w 1/3) do normalności. Gdybyż tak w Warszawie, westchnie niejeden warszawiak. Może, kiedyś…
Niestety, nie można marzyć o takim „cudzie” w ochronie zdrowia. Kontrakty dla Małopolski na rok 2008 zapowiadają się niby lepsze, ale ustawa zwana „podwyżkową” nie tyle zmieniła status materialny lekarzy, ile wpłynęła wyraźnie na ograniczenie planowanych świadczeń medycznych. Długi szpitalne jak były, tak pozostały. Pomysł NFZ wdrożenia „Jednorodnych Grup Procedur” wzbudził wręcz przestrach. Z pospiesznych wyliczeń konkretnych procedur wynikało, że na niektóre z nich pieniędzy może być nawet o połowę mniej. Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie zwołało błyskawiczną konferencję prasową, prosząc dziennikarzy o pomoc, bo na konsultację dano zaledwie 3 dni. Nie milczeli, pomogli. Pomysł, w samej rzeczy może nienajgorszy, skierowano do korekty, dając na to 5 miesięcy. Czy zostanie przez nową ekipę podtrzymany, nie wiadomo.
Sama zaś Izba krakowska, a ściślej jej Biuro, wypiękniało po remoncie kapitalnym. Teraz przyszła kolej na bolesny wydatek rzędu 1 mln zł, związany
z remontem kapitalnym obiektu zakupionego w ubiegłym roku dla Delegatury Nowosądeckiej. Ale wyjścia nie ma. Obiekt, położony w samym centrum Nowego Sącza, wywalczył śp. Andrzej Janusz Fortuna – i trzeba sprostać Jego testamentowi.
Komisja Stomatologiczna ORL w Krakowie poszła dalej. Przeprowadziła na forum Okręgowej Rady uchwałę o ustanowieniu ogólnopolskiego Odznaczenia im. Andrzeja Janusza Fortuny. Ten zasłużony pozytywista samorządu lekarskiego, dwukrotny wiceprezes NRL, doczekał się więc uczczenia w wymiarze ponadczasowym. Będzie nobilitował swoich następców z całego kraju. A polska stomatologia będzie miała możliwość symbolicznego uhonorowania zasług dla niej.
W ostatnich dwóch latach odeszli od nas dwaj wybitni lekarze dentyści: Andrzej Janusz Fortuna i Zbigniew Żak. Ich pamięć uczciliśmy w Krakowie. Czym byśmy byli bez pamięci o tych, których kochaliśmy i szanowaliśmy?
Wasz Cyrulik z Rynku Głównego