12 czerwca 2021

Interwencje rzecznika praw lekarza (czerwiec 2021)

Monika Potocka

rzecznik praw lekarza

Szanowne Koleżanki i Koledzy Lekarze, jako rzecznik praw lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza, reprezentuję Wasze interesy na podstawie uchwały nr 471/P-VIII/19 z 17 kwietnia 2019 r., art. 2 ust. 2 oraz art. 5 pkt 14 ustawy o izbach lekarskich (DzU z 2019 r., poz. 965 ze zm.). Zgodnie z tym umocowaniem, podejmuję działania w naszych wspólnych interesach zawodowych.

W tym artykule chciałabym zwrócić Państwa uwagę na fakt, że w ustawie o izbach lekarskich jako organy izby występują: Okręgowa Rada Lekarska, Komisja Rewizyjna, Sąd Lekarski, który został powołany do orzekania w zakresie przewinień zawodowych, oraz okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej, który sprawuje funkcję oskarżyciela przed sądami lekarskimi. Dwa ostatnie organy pełnią zatem funkcję kontrolno-represyjną.

 Niestety, ustawodawca nie przewidział powołania organu, który pełniłby rolę ustawowego obrońcy interesów zawodowych lekarzy w postępowaniach sądowych i pozasądowych.

W ostatnich latach bardzo wzrosła liczba spraw dotyczących różnych problemów środowiska lekarskiego, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Zwłaszcza w okresie pandemii zaostrzyły się istniejące problemy i pojawiły nowe, z którymi lekarze jeszcze się nie spotkali.

Podkreślenia wymaga fakt, że w naszym środowisku często występuje lęk przed dochodzeniem swoich praw z obawy przed utratą pracy lub miejsca szkoleniowego. Często lekarze, którzy podjęli próbę walki o swoje prawa, spotykali się z represyjną reakcją przełożonych – rozwiązywaniem umów o pracę lub zawartych w celu odbycia szkolenia specjalizacyjnego oraz z innymi formami wywierania nacisku.

Potrzebę powołania obrońcy lekarzy w osobie rzecznika praw lekarza samorząd zawodowy zauważył ponad 10 lat temu, ale jego istnienie jest uregulowane  jedynie wewnętrznymi przepisami samorządu zawodowego, zawartymi np. w uchwale nr 15/10/VI Naczelnej Rady Lekarskiej z 26 marca 2010 r. Niestety, te przepisy nie zapewniają rzecznikowi umocowania prawnego do występowania do organów administracji publicznej, podmiotów leczniczych, osób prawnych, a także osób fizycznych, zajmowania stanowisk w konkretnych sprawach indywidualnych i zbiorowych oraz wstępowania w toczące się postępowania sądowe, o ile konieczność ochrony praw lekarza tego wymaga. A tylko wtedy można by mówić o realizacji celów określonych w art. 5 pkt 14 ustawy o izbach lekarskich.

W naszej izbie problem ten został rozwiązany uchwałą Okręgowej Rady Lekarskiej z 17 kwietnia 2019 r., która delegowała swoje uprawnienia, nadane izbom lekarskim przez ustawodawcę, czyli występowania w imieniu lekarzy w celu ochrony ich interesów, na rzecznika praw lekarza. To jednorazowa uchwała, podjęta dopiero w obecnej kadencji naszego samorządu, i stanowi rozwiązanie nowatorskie na tle uregulowań innych izb lekarskich. Brak niestety rozwiązań systemowych w tym zakresie. Konieczne jest zatem wprowadzenie w ustawie nowego organu, którego zadaniem będzie obrona godności zawodu lekarza oraz interesów indywidualnych i zbiorowych członków samorządu, który uzyska możliwości działania na wzór rzecznika praw pacjenta, w imieniu właściwej izby lekarskiej oraz będzie całkowicie niezależny od pozostałych jej organów.

13 stycznia 2021 r. ORL powołała czteroosobową komisję, której zadaniem będzie przygotowanie projektu zmian w ustawie o izbach lekarskich w celu wprowadzenia do niej nowego organu – rzecznika praw lekarza, i wyposażenia go w potrzebne narzędzia, zgodnie z przepisami prawa.

Inicjatywę taką podjęliśmy jako jedyna izba w Polsce i mamy nadzieję, że ustawodawca przyjmie naszą propozycję, aby każdy lekarz miał swojego ustawowo umocowanego obrońcę w osobie rzecznika, do którego zawsze będzie mógł się zwrócić o pomoc i ją otrzyma.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum