11 września 2017

Minęło 10 lat i…

Na marginesie

Ewa Gwiazdowicz-Włodarczyk

redaktor naczelna

19 czerwca 2007 r. do Kancelarii Premiera w Al. Ujazdowskich w Warszawie zbliżał się pochód pielęgniarek. Gdy premier odmówił spotkania z przedstawicielkami protestujących, powstało symboliczne już „białe miasteczko”. Wspierali je lekarze z OIL  w Warszawie. A czas był gorący – wcześniej, w kwietniu, Zarząd Krajowy  i Zgromadzenie Reprezentantów Organizacji Terenowych OZZL podjęły decyzję w sprawie akcji protestacyjnej lekarzy w Polsce. Na Mazowszu na protest zdecydowało się kilkanaście szpitali. „Puls” relacjonował te wydarzenia. Sięgnęłam do archiwalnych numerów.

Do przewodniczącego ORL w Warszawie zwraca się przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias: „W imieniu własnym, a także Zarządu Krajowego OZZPiP, chciałabym serdecznie podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy włożyli wielką pracę oraz nieocenioną pomoc w organizację »białego miasteczka«. Pomimo braku wymiernych efektów dotychczasowych protestów zapewniamy, że nie ustaniemy w podejmowaniu różnorodnych inicjatyw i działań dla poprawy sytuacji społecznej i zawodowej polskich pielęgniarek i położnych, wierząc zarazem, iż w dalszym ciągu możemy liczyć na zrozumienie i poparcie z Państwa strony”.

Metropolita warszawski, ks. abp Kazimierz Nycz – do lekarzy OIL w Warszawie: „Znając sytuację polskiej służby zdrowia i trudności, które napotyka, a także wsłuchawszy się w głosy, które padły na dzisiejszym spotkaniu, pragnę podtrzymać na duchu wszystkich lekarzy w ich pięknym powołaniu – służbie człowiekowi najbardziej dotkniętemu, choremu, czekającemu z nadzieją na pomoc ze strony lekarza, szpitala. Zapewniam o nieustannej modlitwie – przede wszystkim o cierpliwość Waszą, lekarzy. Żeby sprawy materialne – skądinąd bardzo ważne i dotkliwe dla każdego z Was i dla służby zdrowia w ogóle – nie obniżyły tego, co świadczy o jakości pomocy człowiekowi choremu. Zapewniam o modlitwie o doczekanie takich czasów, kiedy sprawy służby zdrowia, lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów będą jeszcze lepiej dostrzeżone i zaspokojone”.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski: „Wobec przedłużających się protestów środowisk zawodowych obejmujących służbę zdrowia, a zwłaszcza trwającego w ostatnich dniach protestu pielęgniarek, prezydium Konferencji Episkopatu Polski zwraca się do wszystkich zainteresowanych stron z apelem o podjęcie rzeczowego, wolnego od emocji dialogu i zaniechanie nacisku. Wiernych gorąco prosimy o modlitwę w intencji ludzi, od których zależy prowadzenie rozmów i znalezienie rozwiązania problemów […]”. W czerwcu 2016 r. ulicami Warszawy maszerowali młodzi lekarze. Nasza manifestacja nie zakończyła się sukcesem, a raczej kolejnymi upokorzeniami – podsumowywał wtedy Damian Patecki z Porozumienia Zawodów Medycznych. Przyjęta wiosną tego roku przez Sejm ustawa o wynagrodzeniach minimalnych nie oznacza właściwie żadnych podwyżek dla pracowników służby zdrowia. Jesienne protesty zapowiadają pielęgniarki i Porozumienie Zawodów Medycznych, głodówkę – młodzi lekarze. Obywatelski projekt ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, pod którym podpisało się prawie 250 tys. osób, trafił w lipcu do Sejmu. Co i kiedy postanowią sejmowe komisje: zdrowia i finansów publicznych – zobaczymy. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum