2 kwietnia 2020

Z ręką na „Pulsie”x 300

W 1989 r. odrodził się samorząd lekarzy i lekarzy dentystów. Organizujące się izby potrzebowały środków komunikacji z lekarską społecznością. Pierwszy numer „Biuletynu Informacyjnego Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie” ukazał się 15 lutego 1990 r.

„Koleżanki i Koledzy! (…) mamy już stworzone bardzo skromne, ale podstawowe warunki, które pozwalają realizować zadania samorządu lekarskiego. Chcemy Was o tym poinformować. Ułatwi to wzajemne kontakty, a nam usprawni pracę. (…) Wydając ten informator, chcemy skanalizować przepływ informacji czy interwencji. Chcemy poinformować koleżanki i kolegów, gdzie i do kogo należy kierować interesujące ich sprawy i problemy” – zwracał się do czytelników w tekście otwierającym biuletyn dr n. med. Jerzy Moskwa, przewodniczący ORL w Warszawie.

Podobnie wybrzmiało słowo od redakcji: „Koleżanki i Koledzy! Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer »Biuletynu« OIL z siedzibą w Warszawie. Z założenia ma on spełniać funkcję ściśle informacyjną, rejestrującą najważniejsze prace naszej izby”.

 A co znalazło się na łamach pierwszego biuletynu? Poinformowano o składzie organów izby, o pracach komisji i projektach uchwał ORL, organizacji działalności delegatów na OZL i składkach. Czarno-biała broszurka przypomina skromne i trudne początki, ale z czasem izbowe wydawnictwo zaczęło nabierać kolorów, początkowo tylko na okładce. Przybywało treści.

„Głównym źródłem informacji jest biuletyn wydawany przez naszą izbę. Nowe kolegium redakcyjne postanowiło w nim dokonać pewnych zmian, dotyczących zarówno treści, jak i formy graficznej. Oddajemy do rąk czytelników numer biuletynu już nieco odmieniony. Nadaliśmy mu tytuł »Puls«, bo uważamy, że »trzymanie ręki na pulsie« to właśnie szybka informacja o wszystkich aktualnych problemach dotyczących najbardziej żywotnych spraw środowiska lekarskiego. To możliwość szybkiej reakcji i zapobiegania »chorobom« naszego środowiska oraz interwencja w celu poprawy jego »stanu zdrowotnego«. Założeniem naszym jest, aby »Puls« stał się platformą wymiany myśli wszystkich lekarzy ogólnych i lekarzy stomatologów. Każdy powinien znaleźć tu informacje przydatne w codziennej pracy i pomocne w realizacji zamierzonych celów” – poinformowało kolegium redakcyjne na łamach numeru 22 z 20 stycznia 1994 r.

Zamieszczamy zdjęcia okładek, które przypomną, jak przez kolejne lata zmieniał się „Puls”, jego format, grafika. W roku 2003 biuletyn stał się miesięcznikiem. 100. numer ukazał się w sierpniu 2003 r., a 200. w grudniu 2011.

Od publikacji pierwszego numeru izbowego biuletynu minęło 30 lat. Obecnie izba dysponuje innymi, prócz wydawnictwa papierowego, możliwościami komunikowania się z członkami samorządu. Ale, choć bieżące informacje docierają do lekarzy również za pośrednictwem mediów społecznościowych i strony internetowej, „Puls” jest mocnym ogniwem kontaktów.

300 numerów izbowego czasopisma to ogromny rozdział historii samorządu lekarskiego i liczne grono osób zaangażowanych w jego działalność. Swoista kronika 30 lat zmian w ochronie zdrowia w Polsce i borykania się lekarzy z systemową rzeczywistością, ale też zapis sukcesów naukowych i zawodowych odnoszonych przez polską kadrę medyczną. Na łamach „Pulsu” na przestrzeni lat publikowało wielu autorów poruszających zarówno tematy poważne, jak i lekkie.

300 numer „Miesięcznika Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Puls” przygotowujemy w nadzwyczaj trudnym dla lekarzy i lekarzy dentystów, dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia i dla całego społeczeństwa okresie epidemii. Nasz redakcyjny jubileusz się nie odbędzie, ale jak zawsze staramy się, aby „Puls” dotarł do Państwa rąk i był źródłem ważnych komunikatów, niezbędnych informacji i ciekawych tematów, miejscem spotkania i wymiany myśli lekarskiego środowiska. 

Redakcja

Redaktorzy odpowiedzialni i naczelni

1990           Paweł Januszewicz

1992           Józef Załuska, Jerzy Krzciuk

1992–1994 Krzysztof Madej

1994–1999 Janusz Garlicki, Jerzy Wunderlich,

Ładysław Nekanda-Trepka

1999           Tadeusz Pawlikowski, Lech Ruszkowski

1999–2001 Tadeusz Wiśniewski, Aleksander Tulczyński

2001–2002 Mateusz Kuczabski

2002–2019 Ewa Gwiazdowicz-Włodarczyk

od XII 2019   Renata Jeziółkowska

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum