27 czerwca 2018

Dziś i jutro

Łukasz Jankowski

prezes ORL w Warszawie

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy, powoli opada wyborczy kurz. Protest wyborczy i związana z nim konieczność zwołania Nadzwyczajnego Okręgowego Zjazdu Lekarzy spowodowały opóźnienie w ukonstytuowaniu się Okręgowej Rady Lekarskiej VIII kadencji. Mieliśmy do czynienia z precedensem, ale teraz możemy być pewni, że wybór nowej rady został dokonany zgodnie z przepisami prawa. To ważne, bo w mojej ocenie na pierwszym miejscu powinniśmy w izbie stawiać przejrzystość i praworządność. Dziękuję delegatom za wysoką frekwencję w powtórzonych wyborach. Wierzę, że dzięki przejściowym trudnościom, a także temu, że udało nam się wyjść z nich obronną ręką, będziemy silniejsi jako samorząd.

Cieszę się, że lekarze pozytywnie oceniają zainicjowane w ostatnich tygodniach programy i wydarzenia skierowane do naszych członków. W ramach programu „Izba dla lekarza” umożliwiliśmy bezpłatną, wygodną rezerwację sal w siedzibie izby, zarówno przez naszą stronę internetową, jak i telefonicznie.

Po raz pierwszy w historii izby zorganizowaliśmy w naszej siedzibie Rodzinny Lekarski Dzień Dziecka. Goście dopisali, a imprezę uznaję za bardzo udaną – z przyjemnością patrzyłem na radość bawiących się w izbie dzieci, na zapał, z jakim uczestniczyły w przygotowanych dla nich zajęciach. Cieszyła wspaniała atmosfera, a także pyszne jedzenie. Jestem pewien, że Lekarski Dzień Dziecka na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń naszej izby.

Tradycją stają się Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne, które nasza izba zorganizowała już po raz czwarty. Lekarze dentyści są ważną częścią naszego samorządu, a MSS to właśnie ich święto. Tradycję spotkań warto kontynuować, deklaruję więc, że izba będzie to czynić w kolejnych latach.

Pierwsze tygodnie urzędowania to także pierwsze poważne problemy naszego środowiska, z którymi jako izba musimy i chcemy się mierzyć. Stanowczo popieramy naszych kolegów lekarzy w walce z „lobby antyszczepionkowym”. To temat, w którym nie ma miejsca na wahanie, a głos samorządu powinien być jednoznaczny i odbijać się szerokim echem. Jako izba mamy obowiązek wspierać i bronić kolegów lekarzy, którzy – w trosce o zdrowie swoich pacjentów, działając w poczuciu misji – nie godzą się na głoszenie w przestrzeni publicznej szkodliwych, niezgodnych z EBM poglądów na temat szczepień ochronnych.

Kandydując, słuchałem Państwa i zachęcałem do wspólnego tworzenia naszego samorządu. Teraz nadal proszę o Państwa aktywność i informację, np. kanałami internetowymi, dotyczącą oczekiwanego kierunku zmian w izbie i propozycji poprawy jej funkcjonowania. Izba jest silna siłą zrzeszonych w niej lekarzy. Pozostańmy w kontakcie.<