13 lutego 2017

Słowo i obecność

XXV Światowy Dzień Chorego, 11 lutego 2017

Z ks. Arkadiuszem Zawistowskim, krajowym duszpasterzem służby zdrowia, kapelanem szpitalnym w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, rozmawia Anetta Chęcińska.

Jakie jest przesłanie obchodów Światowego Dnia Chorego?

To dzień zadumy nad człowiekiem chorym i problematyką cierpienia. Służy zwróceniu uwagi na potrzeby ludzi cierpiących i podkreśla rolę wsparcia, którego udzielają chorym zarówno personel medyczny, rodzina i bliscy, jak również kapelani, siostry zakonne, wolontariusze. Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Jana Pawła II w 1992 r. Obchodom towarzyszą spotkania, w których biorą udział pacjenci i osoby niosące im pomoc medyczną oraz duchową. Tak będzie i w tym roku.

W orędziu na XXV Światowy Dzień Chorego papież Franciszek wiele słów kieruje do pracowników medycznych.

Jako przykład poświęcenia się chorym, papież Franciszek przypomina postać świętej Bernadety Soubirous, która po wstąpieniu do zgromadzenia zakonnego została pielęgniarką. Mówi nam również o godności człowieka chorego, o zaspokojeniu jego oczekiwań związanych z terapią i z potrzebami pielęgnacyjnymi, ale też duchowymi. Przypomina, aby wśród codziennych obowiązków, w pośpiechu, w natłoku spraw, nie zapominać o podmiotowym traktowaniu drugiego człowieka.

Kapelani szpitalni zapewniają opiekę duszpasterską pacjentom. To wsparcie ma wymiar przede wszystkim duchowy, ale czy tylko?

To nie jest łatwa posługa. Szczególnie ludzie starsi, cierpiący, potrzebują drugiego człowieka, z którym mogą podzielić się troskami. Słowo i obecność mają dla chorego zawsze wartość terapeutyczną. Ta potrzeba rozmowy wymaga od nas skupienia i czasu, który chcemy poświęcić każdemu pacjentowi. Aby sprostać tym oczekiwaniom, coraz częściej kapelani nie działają sami, lecz korzystają z pomocy szafarzy, wolontariuszy. Współpracują również z zespołem terapeutycznym w szpitalu, rozmawiają z lekarzami i pielęgniarkami o potrzebach duchowych pacjentów. Chorzy sygnalizują je sami bądź o tę formę wsparcia proszą ich bliscy.

Jakie są zadania duszpasterstwa służby zdrowia?

To oczywiście opieka duszpasterska, ale równie ważna jest integracja środowiska medycznego. W mojej diecezji, warszawsko-praskiej, organizujemy spotkania i wykłady. Takie działania podejmowane są również w innych diecezjach. Możliwość poznania się i wymiany doświadczeń jest potrzebna osobom pracującym
z chorymi. Pomaga w pracy, daje siłę duchową do pokonywania trudności i oparcie we wspólnocie Kościoła. Jest okazją do zastanowienia się, co poprawić w naszej pracy, aby jak najlepiej służyć chorym. Rokrocznie Światowy Dzień Chorego jest impulsem do takiej refleksji, choć nasze zadania wykonujemy codziennie. ■

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum