18 grudnia 2006

Im później – tym gorzej

Są tematy, jak chociażby grypa czy profilaktyka nowotworów, o których przypominania nigdy dość. W tym drugim przypadku trzeba powtarzać w kółko, że wczesne wykrycie zmian daje pacjentowi duże szanse na całkowite wyleczenie. Im później, tym gorzej.
A dane statystyczne są jednoznaczne.
Według danych WHO, każdego roku w krajach rozwiniętych wykrywa się 580 tys. nowych przypadków nowotworów piersi, a ok. 370 pacjentek umiera z tego powodu. W Polsce rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet i najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów w naszym kraju. Na raka sutka mogą chorować także mężczyźni, chociaż takich przypadków jest sto razy mniej niż zachorowań kobiet.
– Prawie 10 proc. kobiet może zachorować na raka piersi w ciągu swojego życia. Co roku w Polsce umiera z tego powodu ok. 5 tys. pacjentek. Wczesne wykrycie choroby daje dużą szansę całkowitego wyleczenia – przypomina mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii, dr hab. Tadeusz Pieńkowski. Należy też pamiętać, że nie jest możliwe całkowite wyleczenie już rozwiniętej choroby – podkreśla dr Pieńkowski. Tylko nieliczne leki są w stanie przedłużyć życie osoby z zaawansowanym nowotworem piersi. Raka piersi najczęściej leczy się przez chirurgiczne usunięcie guza w połączeniu z naświetlaniem lub chemioterapią. W przypadku niektórych rodzajów raka skuteczna jest terapia hormonalna. Ü
Gut

Archiwum