6 lutego 2018

Pakiet onkologiczny – zmiany od 1 lipca 2017 r.

Prawo

Karolina Osowiecka

dr.n. o zdrowiu, koordynator pakietu onkologicznego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie, Katedra Zdrowia Publicznego, Epidemiologii i Mikrobiologii, Wydział Nauk o Zdrowiu UWM

Wiadomo, że nowotwory złośliwe stanowią poważny problem epidemiologiczny zarówno w Polsce, jak i na świecie. 5-letnie przeżycie względne chorych na nowotwory w Polsce jest o około 10 proc. niższe od średniej dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest późne, często już w stadium zaawansowanym, wykrywanie nowotworów w naszym kraju, co zmniejsza szansę wyleczenia. Czas oczekiwania na leczenie onkologiczne ma wpływ na skuteczność terapii. W celu poprawy niepomyślnych wskaźników i prognoz zachorowalności oraz umieralności związanych z chorobami onkologicznymi w Polsce grupa ekspertów środowiska onkologicznego opracowała dokument „Strategia walki z rakiem w Polsce na lata 20152024”, opublikowany 5 lipca 2014 r. Wskazano w nim kluczowe kierunki zmian, m.in. dotyczące dostępności diagnostyki i leczenia onkologicznego.

23 października 2014 r. opublikowano Rozporządzenie ministra zdrowia z 20 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W dokumencie określono zasady realizacji diagnostyki i leczenia onkologicznego przez świadczeniodawcę na podstawie wprowadzonej tym rozporządzeniem karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Na świadczeniodawców nałożono obowiązek przestrzegania terminów wyznaczonych na wykonanie diagnostyki onkologicznej: 9 tygodni od dnia wpisania się świadczeniobiorcy na listę oczekujących na udzielenie świadczenia (obowiązujące od 1 stycznia 2015 do 31 grudnia 2015 r.), następnie skrócono ten czas do 8 tygodni.

Na mocy Rozporządzenia ministra zdrowia z 20 października 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego wprowadzono obowiązek ustalania planu leczenia onkologicznego przez wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny składający się ze specjalistów w dziedzinie: onkologii klinicznej, radioterapii lub radioterapii onkologicznej, chirurgii onkologicznej lub ogólnej (albo innej dziedziny zabiegowej, w zależności od umiejscowienia nowotworu), rentgenodiagnostyki albo radiologii lub radiodiagnostyki, lub radiologii i diagnostyki obrazowej.

Według tego dokumentu podjęcie leczenia onkologicznego powinno odbyć się w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia umieszczenia nazwiska świadczeniobiorcy na liście oczekujących na udzielenie świadczenia. Ustawa ta uwzględnia również obowiązek wyznaczenia koordynatora, którego główną rolą powinno być udzielanie informacji pacjentowi o organizacji procesu leczenia oraz koordynacja tego procesu.

W Rozporządzeniu ministra zdrowia z 5 grudnia 2014 r. w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego został podany wzór karty DiLO, która jest skierowaniem pacjenta do lekarza specjalisty.

Wspomniane rozporządzenia weszły w życie 1 stycznia 2015 r. i miały na celu sprawne i szybkie przechodzenie pacjenta z podejrzeniem nowotworu przez wszystkie etapy diagnostyki, prowadzące do rozpoznania nowotworu, a następnie bez zbędnej zwłoki rozpoczynanie leczenia onkologicznego. Zniesienie limitów na świadczenia realizowane w ramach szybkiej terapii onkologicznej prowadzić miało do skrócenia kolejek pacjentów z podejrzeniem nowotworu i tym samym poprawić dostępność świadczeń diagnostyczno-terapeutycznych.

1 lipca 2017 r. weszło w życie Rozporządzenie ministra zdrowia z 20 czerwca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Korzystną zmianą jest możliwość założenia karty DiLO w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej, bez odsyłania pacjenta do lekarza rodzinnego lub zakładania „zielonej karty” dopiero po uzyskaniu rozpoznania histopatologicznego nowotworu złośliwego, dzięki czemu jest szansa skrócenia całkowitego czasu oczekiwania na badania i leczenie. Zmianom uległy terminy wykonania świadczeń. Obecnie maksymalny czas przeprowadzenia pełnej diagnostyki nie może przekraczać 7 tygodni od dnia wpisania pacjenta na listę oczekujących na udzielenie świadczenia. Diagnostyka wstępna powinna odbyć się w terminie 28 dni. Należy ją rozpocząć nie później niż 14 dni od dnia wpisania pacjenta na listę oczekujących na udzielenie świadczenia lub od porady specjalistycznej, w trakcie której powzięto podejrzenie nowotworu złośliwego i wystawiono kartę DiLO. Diagnostyka pogłębiona powinna być przeprowadzona w terminie 21 dni, a rozpocząć ją należy nie później niż 7 dni od dnia zakończenia diagnostyki wstępnej lub porady specjalistycznej, w trakcie której stwierdzono nowotwór złośliwy u tego samego świadczeniodawcy lub wpisania pacjenta na listę oczekujących na udzielenie świadczenia przez innego świadczeniodawcę.

Zmiany dokonano również w składzie zespołu konsylium. Według Rozporządzenia ministra zdrowia z 19 czerwca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego skład wielodyscyplinarnego zespołu terapeutycznego nie obejmuje już specjalisty z dziedziny radiologii. W przypadkach, w których potwierdzenie nowotworu złośliwego jest możliwe wyłącznie w wyniku zabiegu diagnostyczno-leczniczego, określenie sposobu postępowania terapeutycznego przez konsylium powinno odbyć się w terminie nie dłuższym niż 28 dni od dnia zabiegu.

Na mocy Rozporządzenia ministra zdrowia z 21 czerwca 2017 r. w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego wprowadzono zmianę wzoru tej karty. Jest jednak raczej kosmetyczna, z punktu widzenia koordynatora pakietu onkologicznego nie uważam, aby była istotna. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum