25 marca 2019

Ważna rola w ochronie zdrowia

Dariusz Paluszek

wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów

Obchodzony 20 marca Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to z pewnością okazja do podkreślenia, jak ważna dla zdrowia społeczeństwa jest profilaktyka stomatologiczna i jak istotną rolę pełnią lekarze dentyści. O tym, że stan zdrowia jamy ustnej ma wpływ na cały organizm człowieka, stomatolodzy przypominają nie od dzisiaj. Niejednokrotnie to lekarze dentyści rozpoznają choroby ogólnoustrojowe na podstawie objawów, które zaobserwują w jamie ustnej. Tymczasem w realiach rodzimego systemu ochrony zdrowia my, stomatolodzy, jesteśmy traktowani po macoszemu i tak samo przez system traktowani są nasi pacjenci.

Zarówno dla decydentów odpowiedzialnych za kształtowanie polityki zdrowotnej państwa, jak i dla płatnika, czyli Narodowego Funduszu Zdrowia, stomatologia jest obszarem, najdelikatniej mówiąc, dalekim od priorytetowego.

Choć środki na stomatologię w budżecie NFZ są zbyt małe w stosunku do potrzeb, a wyceny procedur nieadekwatne do realiów, lekarze dentyści chcą leczyć w ramach kontraktu z publicznym płatnikiem. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że nie wszystkich, którzy potrzebują naszej pomocy, stać na leczenie odpłatne. Bolejemy również nad niemożnością zapewnienia pacjentom w ramach środków z NFZ leczenia na europejskim poziomie, zgodnie ze współczesnymi standardami w stomatologii, o czym już pisałem na łamach „Pulsu”. Dlaczego problemy stomatologii są zbywane? Czy w kasie funduszu brakuje pieniędzy, czy tylko urzędnikom brakuje empatii? A może zrozumienia dla wagi tego obszaru medycyny? Stomatologia jest niezbędna dla zdrowia obywateli, ale przesunięta do sektora prywatnego, nieszczególnie interesuje decydentów.

Przez 20 lat pracowałem w ośrodku medycyny sportowej. Obowiązkowe kontrole lekarskie, które przechodzili sportowcy, obejmowały m.in. wizytę w gabinecie dentysty, a tym samym gwarantowały zadbanie o zdrowie jamy ustnej grupy młodych ludzi. Ale przepisy się zmieniają. W ramach nowych regulacji zaświadczenie dopuszczające do uprawiania sportu można uzyskać u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. To jeden z przykładów wykluczenia społecznego z opieki stomatologicznej przez nieprzemyślane działania. Zapytam raz jeszcze, dlaczego tak się dzieje? Być może w opinii urzędników jesteśmy grupą lekarzy, którzy od czasu do czasu są pacjentom potrzebni, ale nie stanowią ważnego ogniwa w łańcuchu ochrony zdrowia. A może nie dość silnie upominamy się o swoje?

Musimy zdać sobie sprawę, że nasza postawa ma ogromne znaczenie. Pracujemy w rozproszeniu, nie będziemy protestowali tak, jak zrobili to lekarze rezydenci, nie pójdziemy na czarno ubrani pod gmach Sejmu, aby w wyrazie frustracji spalić fotel dentystyczny, nie zamanifestujemy jak górnicy czy rolnicy.

Jesteśmy grupą lekarzy ciężko pracujących na zaufanie pacjentów, na nasz zawodowy autorytet. Jednocześnie, będąc bardzo istotną częścią systemu ochrony zdrowia, chcąc w pełni i na jak najwyższym poziomie, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, uczestniczyć w opiece nad pacjentem, musimy przekonywać społeczeństwo, jak ważną pełnimy rolę. Musimy przekonywać lekarzy – kolegów innych specjalności, pracujących w różnych miejscach, szpitalach, przychodniach, gabinetach prywatnych, ale też posłów, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, NFZ, organów samorządowych, wszystkich, którzy mają wpływ na politykę zdrowotną w Polsce, że praca lekarzy dentystów jest ważna w aspekcie ogólnego zdrowia człowieka.

O tych, a także wielu innych ważnych dla nas kwestiach będziemy rozmawiali w czerwcu, podczas V Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych, na które serdecznie zapraszam. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum