6 sierpnia 2013

Głos z Wiejskiej

Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu RP

Pod koniec czerwca br. odbył się na Śląsku Kongres Prawa i Sprawiedliwości. Miał charakter poli- tyczny, a jego celem było jak najlepsze przygotowanie się do nadchodzących kampanii wyborczych. Zwołano go we wcześniejszym terminie, przed upływem kadencji władz partii, ze względu na fakt, że w najbliższych dwóch latach czekają nas „poczwórne” wybory. Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany na prezesa partii i tym samym potwierdził swoje przywództwo największej opozycyjnej formacji politycznej.
Spotkanie miało również charakter programowy. I to podkreślam. Przeprowadzono dyskusję nad wszystkimi problemami, które Prawo i Sprawiedliwość chce rozwiązać po wygranych wyborach. Odbyło się 13 paneli tematycznych, m.in.: o pracy, rodzinie, systemie emerytalnym, podatkach, edukacji, kulturze i młodzieży.
Jeden z paneli dotyczył opieki zdrowotnej i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W sali zabrakło miejsc. To dowód, że delegaci bardzo poważnie potraktowali problemy ochrony zdrowia (w przeciwieństwie do odbywającego się równolegle zjazdu partii rządzącej). Spotkanie prowadził przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos, lekarz radiolog. Program Prawa i Sprawiedliwości, w pigułce, zaprezentował były wiceminister zdrowia, również lekarz, senator Bolesław Piecha. Następnie eksperci i praktycy niezwiązani z partią, a wśród nich: Maria Ochman (przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”), Konstanty Radziwiłł (były prezes, a obecnie wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej), Adam Sandauer (założyciel i honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere), Krzysztof Bielecki (profesor chirurgii, były kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologii CMKP w Warszawie, członek NRL), odnieśli się do obecnej sytuacji w służbie zdrowia i do proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian. Następnie odbyła się bardzo ciekawa dyskusja dotycząca sposobu finansowania systemu opieki zdrowotnej, organizacji podstawowej opieki zdrowotnej, utworzenia sieci szpitali i powrotu medycyny szkolnej.
Program Prawa i Sprawiedliwości, co dla mnie jest najważniejsze, zakłada zwiększenie finansowania służby zdrowia. Mówi też o likwidacji NFZ i zmianie systemu finansowania na budżetowy. Kładzie nacisk na uporządkowanie systemu, który musi zapewnić równy dostęp do lekarza. Ponadto przewidujemy stworzenie sieci szpitali, w której należy uwzględnić małe placówki powiatowe. Stanowią one ważne wsparcie dla mieszkańców wsi, gdyż większość świadczeń powinna być dostępna blisko domu chorego. Przewidujemy również zwiększenie w systemie roli lekarza rodzinnego, ze znaczącym rozszerzeniem jego uprawnień, w tym – w zakresie świadczeń i badań diagnostycznych. Uważamy za pożądane przywrócenie podyplomowego stażu lekarskiego.
Ze względu na podkreślany przez pediatrów bardzo zły stan zdrowia dzieci i młodzieży konieczne jest, naszym zdaniem, przywrócenie medycyny szkolnej – zatrudnianie lekarzy i lekarzy dentystów w placówkach oświatowych. Według nas i ekspertów należy położyć większy nacisk na propagowanie zachowań prozdrowotnych, profilaktykę i prewencję oraz jak najszybsze uchwalenie tak długo zapowiadanej i tak potrzebnej ustawy o zdrowiu publicznym.

Archiwum