3 września 2018

Posłuchać, zobaczyć…

Józef Brandt, 1841–1915

Był najwybitniejszym polskim malarzem batalistą XIX w. W swych pracach wyrażał zainteresowanie historią XVII-wiecznej Rzeczypospolitej i zauroczenie Kresami. Tworzył ekspresyjne sceny batalistyczne i pełne egzotyki obrazy rodzajowe. Wystawa monograficzna artysty w Muzeum Narodowym w Warszawie obejmuje ponad 300 dzieł – obrazy olejne, akwarele i rysunki. Ekspozycję wzbogaca próba rekonstrukcji pracowni monachijskiej, w której Brandt zgromadził kolekcję zabytkowych przedmiotów, m.in. militaria i orientalne kostiumy. Wystawę można oglądać do 30 września.

www.mnw.art.pl

Z perspektywy Wschodu

Wystawa „Bestia, bóg i linia” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pozwala spojrzeć na współczesność z perspektywy mieszkańców regionu Azji i Pacyfiku. Prace ponad 50 twórców, m.in. z Bangladeszu, Indii, Kambodży, Wietnamu, a także Madagaskaru i Australii, dotykają zagadnień politycznych, społecznych i kulturowych. Są głosem w wielu ważnych dla tamtejszych społeczności kwestiach, m.in. upolitycznienia religii i niedokończonych procesów dekolonizacji. Wystawa czynna do 7 października.

www.artmuseum.pl

Na Starówce

Centrum Interpretacji Zabytku na warszawskiej Starówce stanowi początek szlaku staromiejskich piwnic. Zobaczymy tam fragmenty murów odsłoniętych przez archeologów, a na wystawie prześledzimy dzieje Warszawy i Starego Miasta na podstawie historii wybranych ulic, kościołów i kamienic. Jedna z sal została poświęcona odbudowie Starówki po zniszczeniach II wojny światowej.

www.ciz.muzeumwarszawy.pl

Beksiński – In hoc signo vinces

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prezentuje wybrane dzieła Zdzisława Beksińskiego – prace zabarwione surrealizmem, przedstawiające dziwne, fantastyczne światy i postacie, skłaniające do zadumy. Na ekspozycję składa się 20 obrazów, blisko 30 rysunków i tyleż fotografii. Wystawa będzie czynna do 30 września.

www.maw.art.pl

Szpital Ujazdowski

Był jedną z największych i najstarszych wojskowych placówek medycznych w Polsce. Przez lata służył żołnierzom, kształcili się w nim przyszli lekarze. Jego historię przypomni wystawa „Był taki szpital. Dzieje Szpitala Ujazdowskiego w latach 1918–1945” w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać od 18 września 2018 do 28 lutego 2019 r.

www.lazienki-krolewskie.pl

ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum