20 marca 2006

Z radomskiej delegatury

Kolumnę redaguje
Mirosław Wąsik

Współpraca małych szpitali

Grupa szpitali powiatowych z regionu radomskiego złożyła akces do nowo powołanego Porozumienia Mazowieckiego.

Wśród placówek tworzących Porozumienie znalazły się lecznice z Iłży, Przysuchy, Lipska, Zwolenia i Kozienic. Zdaniem uczestniczki spotkania organizacyjnego, dyrektor szpitala powiatowego w Kozienicach Marii Posłuszny, Porozumienie Mazowieckie pozwoli małym placówkom na lepszą obronę ich interesów w czasie negocjacji z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podobną opinię wyraził również dyrektor szpitala powiatowego w Przysusze Robert Mazur, który sądzi, że wspólna reprezentacja lecznic powiatowych pozytywnie wpłynie na kształt kontraktów podpisywanych z NFZ.

Małe szpitale chcą lepiej bronić swoich interesów

Likwidacja poradni

Zmniejsza się zakres usług medycznych świadczonych przez szpital powiatowy w Iłży.

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w lecznicy zlikwidowano poradnię reumatologiczną. Jak poinformował rzecznik starostwa powiatu radomskiego Marek Oleszczuk, przyczyną zmian organizacyjnych w szpitalu był przedłużający się wakat obsady lekarskiej w poradni. Ostatni lekarz zakończył w niej pracę w 2004 r. i od tamtej pory dyrekcja szpitala nie zdołała znaleźć następcy. Po likwidacji poradni chorzy z dolegliwościami reumatologicznymi mogą korzystać z pomocy przychodni specjalistycznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Nowy sprzęt w WSzS

Wysokiej klasy tomograf komputerowy oraz aparatura rentgenowska wzbogaciły wyposażenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Dyrektor placówki Bożenna Pacholczak podkreśla, że nowy tomograf pozwala na warstwowe wykonywanie zdjęć i odwzorowanie w postaci przestrzennego obrazu. Dzięki temu możliwe jest m.in. wczesne wykrycie raka mózgu. Wiele zastosowań ma również nowoczesna aparatura rentgenowska, która trafiła do szpitala. Pacjenci krócej oczekują na wynik badania, a osoby unieruchomione na łóżku – na wykonanie prześwietlenia. Pieniądze na zakupy pochodzą z Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. Tomograf kosztował ok. 2 i pół mln zł; aparatura rentgenowska – ponad 400 tys. zł.

Dar dla szpitala

Trzy nowoczesne łóżka dla pacjentów znalazły się w wyposażeniu Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Wartość sprzętu wynosi ok. 70 tys. zł. Dyrektor placówki Andrzej Cieślik poinformował, że łóżka pozwolą na wykonywanie niezbędnych badań (w tym wykonywanie prześwietleń, podłączanie aparatury ratującej życie, a nawet zabiegi operacyjne) u ciężko chorych pacjentów. Łóżka są darem od Grupy Żywiec.

Zmiany personalne

Dr Anna Dusińska-Kamińska została z-cą dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Nominacja nastąpiła po rezygnacji dr Lucyny Wiśniewskiej, która uzyskała mandat do Sejmu. Dr Dusińska-Kamińska ma II stopień specjalizacji z okulistyki. Jest absolwentką Akademii Medycznej w Lublinie.

Nowym z-cą dyrektora ds. lecznictwa w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym został dr Tadeusz Kalbarczyk.

Dotychczasowy wiceszef lecznicy dr Mieczysław Szatanek (który jest obecnie wiceprzewodniczącym ORL w Warszawie i szefem Delegatury Radomskiej) zrezygnował z zajmowanego stanowiska. Dr Kalbarczyk ma II stopień z chorób wewnętrznych oraz z kardiologii. Jest absolwentem Akademii Medycznej
w Lublinie. Od 2000 r. jest z-cą ordynatora Oddziału Kardiologii w RSzS. W minionej kadencji był wiceprzewodniczącym ORL w Warszawie i szefem Delegatury Radomskiej.

Dr Tomasz Skura będzie przez najbliższe dwa lata dyrektorem szpitala powiatowego w Nowym Mieście.

Nominację poprzedził konkurs, zorganizowany przez zarząd powiatu grójeckiego, któremu podlega lecznica. Wakat na stanowisku dyrektora szpitala
w Nowym Mieście pojawił się po wyborach parlamentarnych, gdy dotychczasowy dyrektor dr Stanisław Karczewski został senatorem i zrezygnował
z funkcji. Dr Skura jest chirurgiem, pracownikiem lecznicy w Nowym Mieście.

Zarząd powiatu grójeckiego zdecydował również o obsadzie funkcji szefa szpitala w Grójcu – nominację na dwa lata otrzymał Andrzej Bartosiak, dotychczasowy p.o. dyrektor.

Przed podjęciem decyzji zarząd przeprowadził konkurs, lecz do rywalizacji nie zgłosił się żaden kandydat. Jak poinformował starosta grójecki Jerzy Kazimierczak, kierownictwo szpitala podjęło działania zmierzające do współpracy z kliniką Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
i Administracji w Warszawie. Przedmiotem współpracy ma być diagnostyka i usługi medyczne oraz szkolenia dla lekarzy. Zasady współdziałania określi zespół negocjacyjny starostwa i kliniki. Ü

Archiwum