2 listopada 2020

W telegraficznym skrócie – Mazowsze

Indywidualna endoproteza

W Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji WUM kierowanej przez dr. hab. n. med. Artura Stolarczyka, została wykonana pierwsza w Polsce operacja wszczepienia częściowej, indywidualnej endoprotezy Episurf, tzw. custom-made, przygotowywanej specjalnie dla uszkodzonej części stawu. Zabieg przeprowadzono u 48-letniego pacjenta z dolegliwościami bólowymi spowodowanymi jałową, oddzielającą martwicą chrzęstno-kostną (osteochondritis dissecans) kłykcia przyśrodkowego kości udowej. Implant przygotowano na podstawie rezonansu magnetycznego pacjenta i dzięki temu został dopasowany do kształtu, lokalizacji i wielkości uszkodzenia. W efekcie współpracy inżynierów z lekarzami również instrumentarium do zabiegu przygotowano indywidualnie i precyzyjnie dostosowano do kształtu kości oraz powierzchni stawowej chorego.

In vitro na Mazowszu

Decyzją zarządu województwa mazowieckiego program in vitro będzie prowadzony do 2025 r. Na jego realizację w latach 2023–2025 wygospodarowano dodatkowe 10,5 mln zł. W sumie na ten cel samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy 18 mln zł. Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Mazowsza rozpoczął się we wrześniu 2019 r. Do połowy października 2020 potwierdzonych zostało 228 ciąż i urodziło się 24 dzieci.

Decyzja o przystąpieniu do PFSz

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu został nowym członkiem Polskiej Federacji Szpitali, zrzeszającej placówki niezależnie od ich struktury własnościowej, wielkości i modelu funkcjonowania. Federacja działa na rzecz lepszego finansowania szpitali, wzrostu znaczenia kadry zarządzającej, bezpieczeństwa pacjentów oraz pracowników, dobrych praktyk zarządzania, edukacji oraz dobrego ustawodawstwa. PFSz reprezentuje polskie szpitale na forum krajowym, a także międzynarodowym.

Do walki z COVID-19

W związku z szerzeniem się SARS-CoV-2 Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie przekazał dla SPZOZ w Mińsku Mazowieckim środki ochrony indywidualnej. Również Agencja Rezerw Materiałowych, wykonując polecenie ministra zdrowia w sprawie wydania rezerw strategicznych, przekazała  mińskiemu szpitalowi respirator i kardiomonitor.

Oprac. ach