17 grudnia 2018

Doskonalenie zawodowe jest niezbędne

Komisja ds. lekarzy dentystów

Dariusz Paluszek

wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów

Nasz zawód wymaga nieustannego kształcenia się. Postęp nauki i techniki w medycynie powoduje, że musimy na bieżąco śledzić nowości: uczestniczyć w konferencjach, warsztatach, wymieniać informacje i zdobywać nowe doświadczenia, aktualizować wiedzę. Doskonalenie zawodowe jest naszym obowiązkiem.

W środowisku lekarskim, w związku z pracami nad nowelizacją ustawy o zawodach lekarza
i lekarza dentysty, rozpoczęła się dyskusja na temat kształcenia ustawicznego i wymogu zdobywania przez lekarza w czteroletnim okresie rozliczeniowym 200 punktów edukacyjnych. Ponieważ nie wszyscy koledzy wywiązują się z tego zadania, pojawiły się głosy, aby karać za niedopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego. W katalogu kar znalazły się restrykcyjne koncepcje powtórnego przystąpienia do Lekarskiego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego, a w przypadku specjalistów – Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.

O tym, że nieustanne kształcenie się jest lekarzom niezbędne, nie ma potrzeby przekonywać. Warto jednak podkreślić, że poza nabytą wiedzą, również udokumentowanie tego procesu bywa w różnych okolicznościach przydatne. Na przykład w przypadku rozpatrywania roszczeń pacjentów sądy biorą pod uwagę, czy lekarz spełniał obowiązek kształcenia ustawicznego. Każdy zatem powinien sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto się uczyć i zbierać punkty. Ja jestem za systemem zachęt, a nie kar. W zespole, który w Ministerstwie Zdrowia zajmuje się nowelizacją ustawy, jako przedstawiciel stomatologów nie zgodziłem się na karanie za niedopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego i powtórkę egzaminów. Musimy znaleźć inne argumenty i inny sposób dotarcia do lekarzy, a także ułatwiać im proces kształcenia się po dyplomie.

W ramach działań Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie i Komisji ds. Lekarzy Dentystów  zapraszamy  koleżanki i kolegów  do udziału w Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych, których jesteśmy organizatorem.
To duża konferencja szkoleniowa, w czerwcu 2019 r. odbędzie się już po raz piąty. Uczestniczy w niej około 500 osób.  Wykłady odbywają się w trzech salach konferencyjnych, a producenci przedstawiają nowości w zakresie sprzętu i materiałów stomatologicznych. Organizujemy również zajęcia grup warsztatowych.

Podczas V MSS, bazując na doświadczeniach z wcześniejszych konferencji, chcemy zaproponować słuchaczom bloki tematyczne prezentowane przez zakłady i kliniki zajmujące się danym problemem medycznym. W programie znajdzie się wiele wykładów z protetyki, ortodoncji, a także na temat zabiegów z zakresu medycyny estetycznej w stomatologii, gdyż to zagadnienie cieszące się coraz większym zainteresowaniem. Chcemy, aby przekaz dotyczył wiedzy praktycznej, zatem skupimy się na omówieniu konkretnych przypadków i zabiegów. Przybędzie wystawców, którzy umożliwią uczestnikom konferencji zapoznanie się z nowościami. Oczywiście jak zawsze w programie zostanie zarezerwowany czas na integrację – spotkania, rozmowy i wymianę doświadczeń. Udział w konferencji pozwoli na zdobycie punktów edukacyjnych.

MSS nie są przedsięwzięciem komercyjnym, uczestniczący w nich lekarze pokrywają jedynie koszty organizacyjne. Program V MSS podamy niebawem na łamach „Pulsu” i na stronie internetowej naszej izby.

Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne wpisują się zatem w koncepcję wsparcia procesu nieustannego kształcenia się lekarzy dentystów. Chcemy, jako samorząd lekarski, wspomóc kolegów z Mazowsza i nie tylko (w MSS mogą uczestniczyć i uczestniczą lekarze dentyści z wielu regionów Polski) w zdobyciu wymaganej liczby punktów edukacyjnych. Ułatwić im wywiązanie się z obowiązku kształcenia, oferując bogaty program, w którym każdy znajdzie interesujący go obszar zagadnień.

Chcę podkreślić, że MSS to niejedyna konferencja z ofertą edukacyjną adresowaną do lekarzy dentystów. Podobną rolę spełniają: Konferencja Zachód-Wschód, którą współorganizujemy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, oraz Konferencja z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej przygotowywana wspólnie z PTS. Do udziału w tych spotkaniach serdecznie zachęcam. 

Pięknych świąt Bożego Narodzenia,

niosących radość i nadzieję,

rozbrzmiewających kolędą, spędzonych w gronie rodziny i bliskich.

Koleżankom i Kolegom, Lekarzom i Lekarzom Dentystom,

wszystkim Czytelnikom „Pulsu”

składamy serdeczne życzenia świątecznego odpoczynku od spraw codziennych,

a w 2019 r. – wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Dariusz Paluszek, wiceprezes ORL w Warszawie oraz Komisja ds. Lekarzy Dentystów

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum