2 czerwca 2021

100 działań na 100-lecie aktywnego samorządu (czerwiec 2021)

Jesteśmy na półmetku – w tym numerze przedstawiamy piątą dziesiątkę organizowanych i współorganizowanych przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie przedsięwzięć oraz funkcjonujących w izbie i przy izbie organów, zespołów, form wsparcia. Zajmujemy się stricte izbowymi zadaniami, ale angażujemy się także na zewnątrz, m.in. podejmujemy współpracę z różnymi podmiotami. W działaniach OIL koncentrujemy się na edukacji, ale również wspieramy rozwój lekarskich zainteresowań sportowych, muzycznych, artystycznych. W niniejszym zestawieniu znalazły się ponadto akcenty medialne. Coraz częściej planujemy wydarzenia poza przestrzenią wirtualną.

1 Samorząd rozstrzyga wątpliwości dotyczące etyki lekarskiej i postępowania zgodnie z prawem. Skargi rozpatruje okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej. Izba zachęca do zgłaszania się lekarzy do pełnienia tego typu funkcji, których istnienie i sprawna realizacja odgrywają istotną rolę dla środowiska lekarskiego. Jak zostać okręgowym rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej, jak wyglądają kwestie skarg i całej ścieżki postępowania informujemy na str. 16.

2 Podejmujemy i formalizujemy współpracę na rzecz zdrowia z różnymi instytucjami, jednostkami, placówkami. W ostatnim czasie podpisany został list intencyjny z Polskim Towarzystwem Stomatologii Geriatrycznej (więcej na str. 25). W tym roku zawarliśmy także porozumienie z Narodowym Instytutem Onkologii – Państwowym Instytutem Badawczym. Porozumienie dotyczące wspólnych inicjatyw podpisaliśmy również m.in. z Urzędem m.st. Warszawy i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

3 Prowadzimy akcje edukacyjne, m.in. dotyczące szczepień ochronnych. Zespół ds. Szczepień przygotował graficzną analizę porównawczą czterech stosowanych w Polsce szczepionek przeciwko COVID-19. Opracowanie to, stanowiące zestawienie w pigułce najświeższych informacji na temat szczepionek, promujemy m.in. na naszych profilach społecznościowych, by lekarze mieli je w zasięgu ręki. Grafika na str. 29.

4 Uzdolnionych muzycznie członków izby zapraszamy do udziału w 2. Festiwalu Piosenki Lekarzy, który odbędzie się 25–26 września. Już można zacząć przygotowania, zgłoszenia przyjmowane są do 15 sierpnia. Festiwal planujemy wspólnie z działającym przy izbie chórem Medicantus.

5 OIL w Warszawie w ramach propagowania zdrowego stylu życia wspiera różnego rodzaju przedsięwzięcia sportowe oraz aktywnych sportowo lekarzy. Takie wsparcie otrzymuje m.in. Lekarski Klub Turystyki Pieszej „Pro-Mile”, który organizuje rajdy w różnych zakątkach Polski. Klub skupiał początkowo wyłącznie lekarzy z Kozienic, obecnie w jego imprezach biorą udział także medycy z terenu naszej izby.

6 W obchody 100-lecia samorządu wpisują się 7. Otwarte Mistrzostwa Mazowsza Lekarzy w Półmaratonie w Radomiu organizowane przez Delegaturę Radomską. Bieg zaplanowany na 27 czerwca odbędzie się w ramach 9. Półmaratonu Radomskiego Czerwca ’76 (organizowanego przez Stowarzyszenie Biegiem Radom! i prezydenta Radomia). Zapisy:

7 Kolejną naszą propozycją jest szkolenie „Gabinet lekarski – od pomysłu do pierwszego pacjenta”. Uczestnicy poznają krok po kroku sposób zakładania praktyki, kwestie księgowości, finansów, zatrudniania pracowników, programów, prowadzenia dokumentacji medycznej, urządzania wnętrz, zakupu sprzętu i wyposażenia, kredytów, kontroli, odbioru inwestycji przez Sanepid, ale też metody informowania i komunikacji z pacjentami. Zapisy zaczną się pod koniec lipca. Szczegółowe informacje będziemy publikować na stronie internetowej.

8 Okręgowa Izba Lekarska zapewnia rodzinom zmarłych lekarzy odprawy pośmiertne w wysokości 1 tys. zł. Ponadto do dzieci zmarłych, które nie przekroczyły 26. roku życia i uczą się, trafiły zapomogi w formie stypendium w wysokości 2 tys. zł rocznie. W ubiegłym roku wypłacono odprawy dla rodzin 53 lekarzy, w tym roku – dotychczas dla 19. Stypendia w zeszłym roku przyznano 24 osobom, w bieżącym – 2.

9 Pod hasłem „Wyjdź z twarzą” przeprowadzimy 26–27 lipca szkolenie rzeczników prasowych i osób reprezentujących szpitale w mediach. Wśród wykładowców będą autorytety w swoich dziedzinach, m.in. współpracujący z „Pulsem” prof. Jerzy Bralczyk i Maciej Orłoś. Szkolenie będzie miało charakter warsztatowy, złożą się na nie bloki: „Słowa na zdrowie”, „Zabiegi wizerunkowe”, „Medialna gorączka”, „Zdrowe brzmienie”, „Z głową”. Inicjatywa pojawiła się w ubiegłym roku, jednak w jej realizacji przeszkodziła pandemia.

10 Kierując się ideą #IzbaDlaLekarzy, a tym samym #PulsDlaLekarzy, wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi pomysłami, opiniami dotyczącymi „Pulsu” lub zadać pytania, zapraszamy na otwarte kolegium redakcyjne. Spotkanie online planujemy na 2 lipca o godz. 16.00. Chętni mogą zgłaszać się e-mailowo: puls@oilwaw.org.pl. Redakcja skontaktuje się z każdą zgłaszającą się osobą i przekaże instrukcję udziału w zdalnym posiedzeniu zespołu.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum