28 lutego 2024

Zmiana formy opodatkowania

Nic nie jest na zawsze, a zmiany są dobre – to dwie maksymy, w których jest wiele racji. Czy raz wybraną formę opodatkowania musimy stosować już zawsze? A jeśli, prowadząc działalność gospodarczą, dojdziemy do wniosku, że inna będzie dla nas bardziej korzystna? Co zrobić?

 

autor: KAMILA HOSZCZ-KOMAR

Skala podatkowa

Jest podstawową formą opodatkowania w Polsce. Jeśli, zakładając działalność gospodarczą, nie zadeklarujemy innej formy, automatycznie zostanie nam przypisane rozliczanie podatków według skali podatkowej.

 

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą opodatkowaną według stawki liniowej albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a chcemy przejść do rozliczania podatków na zasadach ogólnych, musimy złożyć pisemne oświadczenie o zmianie dotychczasowej formy opodatkowania naczelnikowi urzędu skarbowego. Należy je dostarczyć w odpowiednim czasie, czyli do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskamy pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej, lub do końca roku – gdy pierwszy przychód uzyskaliśmy w grudniu danego roku.

 

Przykładowo: jeśli stosujemy podatek liniowy i pierwszy przychód uzyskaliśmy w styczniu 2024 r., mamy czas na zmianę z opodatkowania podatkiem liniowym do 20 lutego 2024 r.

 

Oświadczenie o zmianie formy opodatkowania z podatku liniowego albo z ryczałtu można złożyć w urzędzie skarbowym oraz za pośrednictwem CEIDG, zmieniając dane we wpisie.

 

Podatek liniowy

Jeśli chcemy przejść na podatek liniowy, kierujemy do naczelnika urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w tej formie. Trzeba to zrobić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej, lub do końca roku – gdy pierwszy przychód uzyskaliśmy w grudniu danego roku. Oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym można złożyć w urzędzie skarbowym oraz za pośrednictwem CEIDG, zmieniając dane we wpisie.

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Aby rozliczać się ryczałtem, należy złożyć pisemne oświadczenie o wyborze takiej formy opodatkowania. Trzeba to zrobić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskamy pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej, lub do końca roku – gdy pierwszy przychód uzyskamy w grudniu danego roku. Oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem można złożyć w urzędzie skarbowym oraz za pośrednictwem CEIDG, zmieniając dane we wpisie.

 

Karta podatkowa

Z kolei kto rozlicza się kartą podatkową i chce wrócić do opodatkowania na zasadach ogólnych albo wybrać ryczałt lub podatek liniowy powinien skierować do naczelnika urzędu skarbowego pisemne oświadczenie do 20 stycznia:

  • o rezygnacji z opodatkowania w ramach karty podatkowej – wróci wówczas do opodatkowania na zasadach ogólnych,
  • o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – będzie wtedy opodatkowany w wybranej przez siebie formie w kolejnym roku podatkowym.

 

Oświadczenia o rezygnacji można złożyć w urzędzie skarbowym oraz za pośrednictwem CEIDG, zmieniając dane we wpisie.

 

Uwaga!

Jeśli zrezygnujemy z opodatkowania kartą podatkową, nie będziemy mogli wrócić do tej formy rozliczania się z fiskusem.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum