29 marca 2022

Felieton prezesa ORL w Warszawie (kwiecień 2022)

Koleżanki i Koledzy, upływa VIII kadencja samorządu lekarskiego. Jaka była ta kadencja? Ja zapamiętam ją przede wszystkim jako ogrom wspólnych inicjatyw, które udało się zrealizować, jako ciężką wspólną pracę dla naszego środowiska. Podsumowując ostatnie cztery lata, mam przed oczami kilka obrazów, którymi chciałbym się z Państwem podzielić.

Łukasz Jankowski, prezes ORL w Warszawie

Myśląc o izbie, widzę morze analizowanych ustaw, rozporządzeń, uchwał, a wśród nich powstałą pod egidą naszej izby nowelizację ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Widzę billboardy i spoty dużych kampanii społecznych, jak choćby Narodowy Kryzys Zdrowia, Wspólne Święta, Nie zapominaj, Jestem lekarzem, jestem człowiekiem. Słyszę tupot i śmiech dzieci na izbowym dziedzińcu podczas Lekarskiego Dnia Dziecka, widzę uśmiechnięte, wpatrzone w św. Mikołaja twarze podczas izbowych mikołajek. Widzę moment łamania się opłatkiem podczas wigilii lekarzy seniorów, pamiętam wspólne świętowanie i niezwykłą atmosferę Dnia Lekarza Seniora.

Pamiętam też momenty trudniejsze, związane z pandemią lub wymagające zdecydowanego głosu naszej izby. Pamiętam kolejki lekarzy odbierających z naszej izby pakiety środków ochrony indywidualnej, pamiętam prawdziwą złość i zdecydowanie do działania całego środowiska, kiedy decydenci próbowali traktować nas jak sprzęt medyczny. Widzę nas – środowisko lekarskie, idących wspólnie pod Sejm w kilku odbywających się w tej kadencji manifestacjach, w których nasza izba miała swój udział. Widzę Państwa twarze, twarze lekarzy, z którymi miałem zaszczyt i przyjemność spotykać się i rozmawiać o ważnych dla nas wszystkich sprawach.

Za całość Państwa zaangażowania, za wspólne tworzenie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie w VIII kadencji wszystkim Państwu dziękuję. Ogromnie dziękuję też pracownikom izby za wspólnie spędzony w tej kadencji czas i doskonałą współpracę dla środowiska lekarskiego. Wierzę, że nasze środowisko może wspólnie zmienić rzeczywistość w ochronie zdrowia. Do zobaczenia w IX kadencji.