27 października 2023

W walce z HIV

European AIDS Clinical Society

Po dwóch dekadach European AIDS Clinical Society ponownie zawitało do Warszawy ze swoją międzynarodową konferencją poświęconą AIDS. Na czterodniowe (18–21 października) spotkanie pod hasłem „It’s time to revisit!” przybyło ponad 2000 uczestników z całego świata.

autor: KAMILA HOSZCZ-KOMAR

Miło Cię widzieć, Warszawo!

Pierwszy raz European AIDS Clinical Society zorganizowało konferencję w Polsce w 2003 r. Co skłoniło EACS do powrotu? Esteban Martínez, przewodniczący organizacji, wyjaśnia w rozmowie z „Pulsem”, że od tamtego czasu Polska poczyniła ogromne postępy w niektórych obszarach, np. praktycznie wyeliminowała przenoszenie wirusa HIV z matki na dziecko. Podkreślił również ważną rolę Szpitala Zakaźnego w Warszawie jako pierwszego ośrodka w Polsce, który zbudował zintegrowane programy opieki nad zakażonymi HIV i redukcji szkód, jakie powoduje, a także przez wiele lat był ośrodkiem edukacyjnym dla lekarzy z całego regionu. – Postanowiliśmy wrócić tutaj, nie tylko dla Polski, ale dla regionu i całej Europy. Postęp w opiece nad osobami zakażonymi wirusem HIV nie przyszedł łatwo, wymagał czasu, wysiłku i wkładu nauki.

 

Prof. Justyna Kowalska, współprzewodnicząca EACS, dodaje: – Hasło „Czas na ponowną wizytę!” nie oznacza tylko odwiedzenia Warszawy, ale także przedstawienie celów i rezultatów walki z epidemią wirusa HIV i koinfekcjami. Dlatego nasza konferencja będzie dotyczyła równego dostępu krajów UE i spoza UE do opieki o wysokich standardach, skupienia się na populacjach marginalizowanych, wzmożenia wysiłków na rzecz powstrzymania przenoszenia wirusa HIV oraz promowania programów redukcji szkód i ich dekryminalizacji.

 

Polska heroina i HIV

Alex Schneider i prof. Christine Katlama zostali uhonorowani unikatowymi statuetkami wykonanymi na tę okazję przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów. Wśród przemawiających znalazł się także wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Wykład inauguracyjny, otwierający oficjalnie konferencję, wygłosiła prof. Justyna Kowalska. Poświęciła w nim wiele miejsca historii i obecnej sytuacji w zakresie epidemii HIV w Polsce i całym regionie. W 1976 r. dwóch studentów z Gdańska opracowało domową metodę pozyskiwania ze słomki makowej psychoaktywnych opiatów. Tzw. kompot nadawał się do podania dożylnego. Kontakt młodych ludzi z polską heroiną zazwyczaj miał tragiczny finał, a wirus HIV znalazł doskonałą i szybką drogę do rozprzestrzeniania się w naszym regionie. Do czasu kiedy otwarcie granic umożliwiło napływ innych narkotyków, właśnie wśród osób uzależnionych notowano największy odsetek zakażeń wirusem. Epidemia w państwach bloku wschodniego miała nieco inną etiologię niż w Europie Zachodniej. Nasz region nadal mierzy się ze stygmatyzacją osób zakażonych HIV, choć na szczęście się to zmienia.

 

Problem HIV dziś

Postanowiliśmy zapytać specjalistów, co myślą o aktualnej prewencji oraz trudnościach związanych z epidemią HIV/AIDS.

Mimo ogromnego postępu, nadal mierzymy się z ciągłym brakiem sprawdzonych, skutecznych środków profilaktyki i leczenia milionów ludzi na całym świecie. Brakuje także skutecznej szczepionki zapobiegawczej i skalowalnych sposobów leczenia wirusa HIV – stwierdza w rozmowie z „Pulsem” prof. Peter Reiss, jeden z gości honorowych konferencji.

Prof. Jean-Michel Molina, specjalista chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Paryżu i kierownik oddziału chorób zakaźnych w szpitalach Saint-Louis i Lariboisiere w Paryżu, podkreśla ważną rolę profilaktyki przedekspozycyjnej (PrEP): – W krajach rozwiniętych, gdzie została wprowadzona, widać jej pozytywne efekty. W połączeniu z istniejącą infrastrukturą opieki zdrowotnej i kampaniami uświadamiającymi społeczeństwo, PrEP stanowi potężne narzędzie ograniczania liczby nowych zakażeń wirusem HIV. Afryka i Brazylia czynią postępy w jej wdrażaniu, mimo trudności z zapewnieniem stałego dostępu leków i eliminowaniem piętna społecznego związanego z HIV. PrEP oferuje skuteczny sposób zapobiegania przenoszeniu wirusa HIV u osób, które nie używają prezerwatyw. Dzisiaj, aby pozostać niezakażonym, albo konsekwentnie używaj prezerwatyw, albo korzystaj z PrEP.

 

Naukowa wieża Babel

Organizatorzy przyznają, że frekwencja dopisała – konferencja przyciągnęła specjalistów z całego świata. Przedstawiono około 850 przypadków klinicznych. Jednocześnie w czterech salach Expo XXI odbywały się warsztaty, prelekcje i panele dyskusyjne. Naukowcy i lekarze oraz osoby zaangażowane w pomoc zarażonym oraz edukację wymieniali się doświadczeniami i różnymi spojrzeniami na problem epidemii HIV. Oprócz części naukowej zorganizowano także spotkania mające wartość edukacyjną i angażujące lokalną społeczność, m.in. akcję „Tramwaj zwany pożądaniem” odbywającą się w różnych miastach Polski, wyświetlanie czerwonej wstążki na ważnych budynkach. HIV-week@WUM to z kolei inicjatywa studentów WUM, którzy przez cały czas trwania konferencji obsługiwali stoiska edukacyjne w Centrum Diagnostycznym WUM. Rozdali około 500 testów do samodzielnego wykonania badania. Zorganizowano również koncert galowy „Living Free with HIV”, na którym wystąpiły najbardziej znane Draq Queens. Pod tym samym hasłem odbyły się pokazy filmu „How to tell a secret” oraz pięciokilometrowy bieg i spacer nordic walking w Warszawie.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum