9 maja 2018

Fragment historii medycyny

Opracowane przez Marka Krawczyka i Magdalenę Zielonkę „Dzieje Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby” to starannie wydana książka dokumentująca 90-letnią historię placówki, która niegdyś, u zarania, nosiła nazwę II Katedry i Kliniki Chirurgicznej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego. Publikacja ma charakter archiwalium sięgającego początków nowoczesnej chirurgii, czyli 1918 r., gdy na Wydziale Lekarskim odrodzonego Uniwersytetu Warszawskiego powstały pierwsze kliniki i katedry. Zawiera faktografię bogato ilustrowaną zdjęciami osób, które tworzyły zręby tej instytucji, ale także, w części bliższej współczesności, zdjęciami całego personelu medycznego. Ocala od zapomnienia etapy rozwoju nauki i losy ludzi, którym tak wiele zawdzięczają uratowani pacjenci. Bowiem, jak z pewnością powiedziałby prof. Tadeusz Tołłoczko, najważniejszy w tej całej historii jest człowiek.

Na tle spisanych faktów, dorobku naukowego, osiągnięć prekursorskich w dziedzinie transplantacji i doskonalenia pracy chirurgicznej, niejako między wierszami czujemy dramaty pacjentów i lekarzy zmagających się z nierozpoznaną kiedyś materią immunologii. Widzimy, jak na przestrzeni dziejów doskonaliła się chirurgia, czego wymagał trud wielu lekarzy, naukowców i organizatorów opieki zdrowotnej.

Pięknym uzupełnieniem suchych opisów biegu wydarzeń i adnotacji są wspomnienia osób związanych z placówką. Zapiski z czasów okupacji niemieckiej przyczyniają się do refleksji nad różną motywacją ludzkich czynów. Dla jednych była to destrukcja, dla innych przeciwstawienie się barbarzyństwu, godność i świętość ludzkiego życia.

Prezentowana publikacja Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pokazuje mozolną drogę w dążeniu do wiedzy, przekraczania barier, które wydawały się nie do pokonania, osiągania rezultatów wyznaczanych przez innowatorską myśl. Jest nie tylko zapisem przeszłości, lecz także wskazówką, co można zdziałać w przyszłości. < kb

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum