9 stycznia 2017

Wyzwań nam nie zabraknie

Andrzej Sawoni

prezes ORL w Warszawie

Na początku listopada, jak każe tradycja, odbyła się izbowa uroczystość wręczenia młodym lekarzom i lekarzom dentystom dokumentów „Prawo wykonywania zawodu”. W szeregi członków samorządu przyjęliśmy kilkaset nowych osób. To zawsze szczególny moment – spotkanie młodości z wieloletnim doświadczeniem. To chwila, w której przekazujemy naszym następcom, że zawód, który wybrali, wymaga nieustannego kształcenia się, odpowiedzialności za innych, umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji i pracy w zespole.

Na trudnej i odpowiedzialnej zawodowej ścieżce oparciem jest samorząd. Z badania opinii o programach i usługach organizowanych przez OIL w Warszawie wynika, że są znane członkom Izby i oceniane pozytywnie, np. program grupowego ubezpieczenia OC lekarzy i lekarzy dentystów, oferta kursów i szkoleń. To dla nas potwierdzenie, że właściwie rozpoznajemy potrzeby i spełniamy oczekiwania lekarskiej społeczności. To również argument za kontynuowaniem dotychczasowych działań. Wyniki badania publikujemy na stronie internetowej Izby.

Mijający rok był okresem naszej aktywności w wielu obszarach. Ważnym wydarzeniem w izbowym kalendarzu był IX Kongres Polonii Medycznej. Nie tylko przyniósł nam satysfakcję z organizacji znaczącego spotkania, ale również otworzył drogę do dalszej, obiecującej współpracy z organizacjami polonijnymi. Aktywnie uczestniczyliśmy w rozmowach ze środowiskiem prawniczym. W 2016 r. dwukrotnie (w kwietniu i w listopadzie) byliśmy współorganizatorem konferencji z udziałem lekarzy i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Dyskutujemy o regulacjach dotyczących pracy lekarzy biegłych sądowych, szukając nowych rozwiązań. Chcemy uporządkować wiele, dzisiaj problematycznych, zagadnień związanych z pracą biegłego, aby oczekiwania – zarówno zamawiającego opinię, jak i tę opinię sporządzającego – były spełnione, a przede wszystkim zrozumiałe dla obu stron. Na ostatniej konferencji dyskutowano o utworzeniu zespołów biegłych sądowych przy izbach lekarskich, które usprawniłoby wydawanie opinii.

My, lekarze, jesteśmy jakże istotną częścią systemu ochrony zdrowia. Zapowiadane zmiany w jego organizacji i funkcjonowaniu sprawią, że w nadchodzącym roku z pewnością nie zabraknie nam wyzwań, z którymi będziemy musieli się zmierzyć.

Życzę wszystkim radosnych świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym Roku 2017 – pomyślności w życiu osobistym i zawodowym, spokoju i poczucia bezpieczeństwa.