30 stycznia 2020

Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wreszcie w Sejmie

Tomasz Imiela

członek Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, członek zespołu ekspertów do spraw przygotowania propozycji nowelizacji ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty

7 stycznia 2020 r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Pierwotną wersję projektu, przygotowaną przez Zespół przy Ministrze Zdrowia pod kierownictwem dr. Jarosława Bilińskiego, przekazano do Ministerstwa Zdrowia w styczniu 2019. W maju 2019 r. minister zdrowia skierował istotnie zmodyfikowany projekt do konsultacji publicznych. Obecna, trzecia już wersja (nieuwzględniająca większości uwag m.in. samorządu lekarskiego) została przekazana do dalszego procedowania w parlamencie.

Liczący prawie 140 stron projekt zawiera propozycje modyfikacji m.in.: programu stażu podyplomowego, trybu naboru na specjalizacje lekarskie, warunków odbywania specjalizacji lekarskich, warunków zdawania LEK, LDEK oraz PES, trybu przyznawania akredytacji do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego, funkcjonowania systemu monitorowania kształcenia (SMK), przepisów dotyczących przeprowadzania eksperymentu medycznego, warunków nostryfikacji dyplomu przez lekarzy wykształconych poza granicami Unii Europejskiej. Ponadto nowelizacja ma wprowadzać nowy egzamin (Państwowy Egzamin Modułowy) oraz certyfikaty potwierdzające nabycie umiejętności zawodowych. Według projektu nowelizacja wejdzie w życie 1 kwietnia 2020 r.

Przygotowywane są również akty wykonawcze (rozporządzenia), których wstępne wersje (różniące się znacząco od propozycji Zespołu przy Ministrze Zdrowia) zaprezentowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji już w listopadzie ubiegłego roku.

Przedstawiony projekt jest obecnie analizowany przez organy samorządu lekarskiego (w tym naszą izbę), Porozumienie Rezydentów, związki zawodowe. W nowelizacji pozostawiono tylko część bardzo potrzebnych zapisów, które proponował zespół dr. Bilińskiego. Sprzeciw budzi natomiast m.in. dołączenie do projektu przepisów umożliwiających pracę obcokrajowców przed uzyskaniem pełnego prawa wykonywania zawodu i nieuwzględnienie wielu propozycji zespołu dotyczących bardzo potrzebnych zmian w prawie pracy w odniesieniu do dyżurów medycznych. Wydaje się, że ocena projektu powinna iść równolegle z oceną aktów wykonawczych. Podczas pracy nad projektami rozporządzeń do ustawy okazało się bowiem, że wiele wadliwych zapisów z aktów wykonawczych ma umocowanie w ustawie i bez jej nowelizacji nie jest możliwe ich poprawienie.

Myślę, że nowelizacja ustawy jest bardzo potrzebna i zostanie przyjęta przez parlament oraz podpisana przez prezydenta. Z drugiej strony obecny projekt zawiera bardzo istotne wady i wiele niedopuszczalnych przepisów. Mam nadzieję, że w toku dalszych prac ustawodawcy przychylnie odniosą się do postulatów zgłaszanych m.in. przez naszą ORL. W przeciwnym wypadku zamiast oczekiwanej poprawy jakości kształcenia podyplomowego w Polsce nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty może przynieść tylko więcej chaosu szkolonym, szkolącym oraz pacjentom. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum