5 września 2022

Speak up! Odcinek 1.: Mobbing

W ochronie zdrowia 2–3 proc. osób zajmujących stanowiska kierownicze mobbinguje swoich podwładnych. W ośrodkach akademickich odsetek pracowników, którzy zetknęli się z mobbingiem może sięgać nawet 50 proc. Nie jestem pewien, czy bardziej przeraża mnie w tym kolizja z Kodeksem Etyki Lekarskiej, elementarną ludzką przyzwoitością, czy moim wyobrażeniem o stanie lekarskim, które trwa we mnie jeszcze od lat dziecięcych wyniesione z idealistycznych opowieści dwojga internistów – ojca i babci. Nie ma w naszym samorządzie zgody na mobbing, a każde potwierdzone doniesienie spotka się ze zdecydowaną reakcją.

Piotr Pawliszak – p.f. prezesa ORL w Warszawie

 

Jak zmienić rzeczywistość? Podjąć działanie. Jakiekolwiek będzie lepsze niż pozostawanie biernym. Kiedy byłem ostatnio w Londynie, dostrzegłem w metrze plakat z napisem „See it. Speak it. Sorted” (w wolnym tłumaczeniu: Dostrzeż. Powiadom. Sprawa załatwiona). Zmiana rzeczywistości nie będzie aż tak prosta, ale wydarzenia kolejnych tygodni pokazały, że pojedyncza rozmowa może być jej początkiem. Apel Prezydium ORL w Warszawie dotyczący wzorów kart badań sanitarno-epidemiologicznych i pismo do CMKP dotyczące wykazu umiejętności lekarskich zainicjowały właśnie pojedyncze rozmowy. Dla nas jest to również fantastyczne źródło motywacji do pracy samorządowej, możliwość przejścia od słów do czynów daje niezwykły power.

Czym jest mobbing, jak reagować i co może zrobić izba lekarska? Czytaj więcej: Speak up! Odcinek 2.: Samorząd

Speak up – mów głośno!

Stare chińskie przysłowie głosi: „Mówiąc, powtórzysz tylko to, co już wiesz, lecz słuchając, zawsze masz okazję dowiedzieć się czegoś nowego”. Milknę więc i powracam do trybu aktywnego słuchania. Stykasz się z mobbingiem? To czas na Twój ruch (speak up – mów głośno)!

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum