15 maja 2013

Nowe rozwiązania i stare problemy

Małgorzata Skarbek

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Praga Południe jest jednym z większych publicznych zakładów na terenie Mazowsza. Ma rozproszoną strukturę, pracuje aż w 11 przychodniach. 12. budynek, przy ul. Krypskiej 39, mieści administrację zespołu. Przychodnie są rozrzucone na wielkim obszarze południowej części Pragi, od starego Grochowa po nowe osiedla na Gocławiu, od Saskiej Kępy po rondo Wiatraczna. Na profil świadczonych usług niewątpliwie ma wpływ bardzo zróżnicowana struktura demograficzna ludności zamieszkującej tak duży obszar. W jednej z przychodni, którą otaczają nowe osiedla, leczą się zdecydowanie młodsi pacjenci. Ale duża część populacji to osoby starsze, powyżej 65. roku życia, które wymagają wzmożonej opieki.
– Nasz zespół dysponuje szerokim spektrum usług medycznych – od podstawowej opieki zdrowotnej, która obejmuje blisko 80 tys. osób, przez ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, stomatologię, rehabilitację, psychiatrię dla dorosłych, dzieci i młodzieży, dzienny oddział psychiatryczny, hospicjum domowe, długoterminową opiekę pielęgniarską w domu po nocną i świąteczną opiekę zdrowotną – mówi Ewa Łagodzka, dyrektor placówki SZPZLO Praga Południe (na zdjęciu).
Placówka ma dostosowane do potrzeb możliwości diagnostyczne: własne laboratorium analityczne, laboratorium bakteriologiczne, dysponuje pięcioma pracowniami radiologicznymi, w tym RTG stomatologicznym. W przychodniach wykonuje się również badania: EKG, USG, EEG, metodą Holtera, test wysiłkowy, badania endoskopowe (gastroskopię i kolonoskopię), spirometrię i inne.
Zespół realizuje programy profilaktyczne i zdrowotne, finansowane przez Urząd m.st. Warszawy, m.in.: „Zdrowy uczeń”, „Szkoła rodzenia”, szczepienia przeciwko grypie osób powyżej 65. roku życia i osób bezdomnych oraz finansowane przez NFZ programy profilaktyki raka szyjki macicy, chorób układu krążenia, gruźlicy.
Większość przychodni zajmuje pomieszczenia w budynkach powstałych w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, które właściwie nieustannie wymagają większych lub mniejszych remontów. Cztery przychodnie ulokowane są w obiektach wynajętych od spółdzielni mieszkaniowych i ZGM: przy ul. Ostrzyckiej 2/4, Ateńskiej 4, Sygietyńskiego 3 i przy Gruzińskiej 6.
Jeden z budynków to prawdziwy zabytek z ciekawą historią. Przy ul. Grochowskiej 339 w dwudziestoleciu międzywojennym znajdowała się Miejska Stacja Higieny Zapobiegawczej im. dr. Józefa Polaka.
Józef Polak (1857-1928) był twórcą i przez wiele lat prezesem Polskiego Towarzystwa Higienicznego, pionierem „pielęgnowania zdrowia publicznego, poprawy stanu higieny miast i osiedli”, jak napisano we wspomnieniu o nim. Przed wojną w Stacji Higieny mieściły się m.in. łaźnie miejskie i punkty promocji zdrowia w ówczesnym wydaniu. Potem budynek przekazano państwu, z zaznaczeniem, że wyłącznie do celów ochrony zdrowia. I tak trafił w gestię zespołu Praga Południe.
W latach 2009-2010 został pieczołowicie odremontowany dzięki funduszom Urzędu m.st. Warszawy i w części wyposażony za środki własne zespołu. Wznowiono w nim działanie poradni ginekologiczno-położniczej i stomatologicznej, uruchomiono poradnię rehabilitacji. – Ma wygląd pałacyku, jest prawdziwą perłą wśród naszych obiektów – mówi Ewa Łagodzka.
Pozostałe budynki wymagają jeszcze wielu nakładów inwestycyjnych. Remonty w większości są finansowane ze środków urzędu miasta, zespół angażuje też fundusze własne.
W 2012 r. w przychodni przy ul. Abrahama 16 wykonano remont poradni dziecięcych oraz rejestracji. Być może w roku bieżącym uda się odnowić pomieszczenia rehabilitacji w tej przychodni. Także w 2012 r. wykonano remont kapitalny budynku przy Ateńskiej 4. W ramach obowiązku dostosowania obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych w przychodniach przy Abrahama, Ostrołęckiej i Korytnickiej zainstalowano dźwigi osobowe.

Obecnie najpilniejsze jest doinwestowanie przychodni przy ul. Saskiej 61. Na zewnątrz budynek wygląda dobrze, ale pomieszczenia wymagają remontu. Funkcjonalne, wyremontowane i estetyczne przychodnie, wnętrza wyposażone w aparaturę medyczną, to jeden z elementów świadczenia usług medycznych na wysokim poziomie. Poza bazą istotne znaczenie ma wielkość kontraktu z NFZ oraz posiadanie wykwalifikowanej kadry medycznej. – Obecnie z jej pozyskaniem jest coraz większy problem – mówi dyr. Łagodzka. – Zespół odczuwa brak lekarzy w kilku specjalnościach, zwłaszcza reumatologów, otolaryngologów, psychiatry dziecięcego i specjalistów medycyny rodzinnej. Ale poza tym dysponujemy inną wykwalifikowaną kadrą medyczną, spełniającą wszystkie warunki określone przez NFZ.
Zespół Praga Południe zatrudnia ponad 150 lekarzy, z którymi zawarł umowy cywilnoprawne lub umowy o pracę.
W 2012 r. w SZPZLO Praga Południe udzielono około 278 tys. porad w podstawowej opiece zdrowotnej, około 128 tys. w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, około 94 tys. zabiegów rehabilitacyjnych, około 18 tys. porad psychiatrycznych oraz przyjęto 21,5 tys. pacjentów w gabinetach stomatologicznych.
Wysoka jakość udzielanych przez pracowników zespołu świadczeń zdrowotnych znajduje odzwierciedlenie w utrzymaniu certyfikatu jakości ISO, w otrzymanych nagrodach i wyróżnieniach.
W 2012 r. SPZLO Praga Południe, działając w konsorcjum z SZPZLO Warszawa-Wawer, na podstawie umowy podpisanej w 2010 r. z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych, zrealizował projekt, współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu II „Przyspieszenie e-rozwoju Mazowsza”, polegający na wdrożeniu zintegrowanego systemu informatycznego.
Było to przedsięwzięcie rozbudowane i skomplikowane, wymagające zaangażowania poważnych sił i środków. Jednak korzyści ekonomiczno-społeczne z zastosowania tej nowej technologii są wymierne i bezsporne, zarówno dla pracowników, jak i pacjentów. Należą do nich: zwiększenie dostępu do informacji, poprawa organizacji pracy personelu medy-cznego i efektywności zarządzania, zwiększenie bezpieczeństwa danych, oszczędność czasu i środków finansowych. Wdrożenie systemu pozwoli także na łatwiejsze i skuteczniejsze dostosowanie się jednostki do przepisów ustawy o informacji w ochronie zdrowia, które nakładają obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej.
W trakcie wdrażania projektu zespół prowadził akcję promocyjną dla pacjentów – pojawiły się artykuły w prasie lokalnej i własnym biuletynie, ulotki, tablice, wyjaśniające cel działania. Powstała dobra atmosfera, wykraczająca poza kwestię samej informatyzacji.
– SZPZLO Warszawa-Praga Południe działa zgodnie z przyjętą misją: „Chorych leczymy, o zdrowych dbamy” – mówi dyrektor.

Archiwum