5 października 2017

Z Mazowsza

Pieniądze dla szpitali

10 mazowieckich szpitali otrzyma ponad 22 mln zł, które będą przeznaczone na remonty i modernizacje, a także na zakup specjalistycznego sprzętu.

Decyzję w tej sprawie podjęli w ostatnich dniach sierpnia radni województwa mazowieckiego. Szpital Dziecięcy im. dr. J. Bogdanowicza w Warszawie dostanie 148,5 tys. zł na pokrycie kosztów dokumentacji projektowo-kosztorysowej modernizacji pomieszczeń na potrzeby oddziału pediatrycznego. Do Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie trafi około 7,1 mln zł. Ponad 7 mln zł placówka przeznaczy na przebudowę izby przyjęć dla potrzeb szpitalnego oddziału ratunkowego, a 79 tys. zł na zakup przenośnej gamma kamery, niezbędnej do zabiegów operacyjnych z zakresu chirurgii onkologicznej. Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie zyska 1 mln zł na instalację sieci IT w modernizowanym Oddziale Położnictwa i Neonatologii oraz nabycie sprzętu informatycznego. Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER w Konstancinie 385 tys. zł przeznaczy na: adaptację pomieszczeń dla pracowni endoskopowej i rentgenodiagnostyki, modernizację przychodni specjalistycznej, przebudowę budynku dawnego bloku żywieniowego, budowę ciągu komunikacyjnego z głównego budynku szpitala do prosektorium i jego modernizację. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu otrzyma 3,4 mln zł na wymianę centrali wentylacyjnych na bloku operacyjnym. Dla szpitali z regionu siedleckiego przeznaczono ponad 2 mln zł. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach dostanie 2,1 mln zł na sprzęt i aparaturę medyczną dla oddziału urologii i onkologii urologicznej. Z kolei do SSZZOZ w Rudce trafi 70 tys. zł na zakup wideobronchoskopu. Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie otrzyma 828 tys. zł na dostosowanie oddziałów szpitalnych do obowiązujących przepisów prawnych. Wsparcie trafi także do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce, który ponad 3 mln zł przeznaczy na zakup sprzętu komputerowego z oprogramowaniem (2,6 mln zł) oraz modernizację szaf automatyki wentylacji. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku dostanie zaś 1,8 mln zł na modernizację i wyposażenie oddziału ginekologiczno-położniczego.

Nowy konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii

1 sierpnia minister zdrowia powołał prof. Krzysztofa Czajkowskiego na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Prof. Krzysztof Czajkowski kieruje II Katedrą i Kliniką Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie, pełni także funkcję prodziekana ds. studiów licencjackich i magisterskich I Wydziału Lekarskiego WUM.

Badania słuchu pierwszoklasistów z Mazowsza

1 sierpnia Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu prof. Henryka Skarżyńskiego rozpoczął realizację programu badań przesiewowych słuchu uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w województwie mazowieckim.

Dotychczasowe programy badań słuchu przeprowadzone przez IFiPS, które objęły ponad milion 7- i 12-latków ze szkół podstawowych w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich na terenie całej Polski, pokazały, że nawet co piąte dziecko może mieć różnego rodzaju problemy ze słuchem, mające istotne znaczenie dla rozwoju i wyników nauczania. Mazowsze to pierwszy region w kraju i na świecie, w którym badaniami objęta zostanie cała populacja dzieci rozpoczynających edukację szkolną, czyli ponad 81 tys. uczniów. Badania zostaną przeprowadzone w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019. Program badań realizowany będzie w czterech miastach na prawach powiatu (Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach) oraz 33 powiatach (białobrzeskim, ciechanowskim, garwolińskim, gostynińskim, grodziskim, grójeckim, kozienickim, legionowskim, łosickim, makowskim, mińskim, mławskim, nowodworskim, ostrołęckim, ostrowskim, otwockim, piaseczyńskim, płockim, pruszkowskim, przasnyskim, pułtuskim, radomskim, siedleckim, sierpeckim, sochaczewskim, sokołowskim, warszawskim zachodnim, węgrowskim, wołomińskim, wyszkowskim, zwoleńskim, żyrardowskim).

Połączenie szpitali

Szpital Kolejowy im. dr. med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie wszedł w skład Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji STOCER z siedzibą w Konstancinie-Jeziornie.

Połączenie lecznic było jedyną szansą na utrzymanie największej placówki medycznej w Pruszkowie, która nie weszła do tzw. sieci szpitali, w związku z czym nie mogła liczyć na finansowanie leczenia swoich pacjentów z państwowych środków. Szpitalowi nie pomogła petycja wystosowana do ministra zdrowia, podpisana przez 7 tys. mieszkańców Pruszkowa i okolic. Fuzja zapewni ciągłość leczenia pacjentów, ale ponad 60-letni Szpital Kolejowy im. Włodzimierza Roeflera nie będzie mógł funkcjonować pod swoją nazwą. STOCER przejął wszelkie jego aktywa, pasywa oraz prawa i obowiązki wynikające z dotychczas zawartych umów.

Nominacja dr hab. Ewy Bałkowiec-Iskry

Dr hab. Ewa Bałkowiec-Iskra, kierująca uczelnianą Pracownią Farmakologii Bólu Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej, została z ramienia Ministerstwa Zdrowia delegatem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych reprezentującym Polskę w Komitecie ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (Committee for Medicinal Products for Human Use – CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Wołomiński szpital zmienia nazwę

Szpital Powiatowy w Wołominie – Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej będzie nosił nazwę Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie.

Stosowną decyzję podjęła Rada Powiatu Wołomińskiego 27 lipca. W uzasadnieniu wniosku stwierdzono, że „Przywołanie w nazwie osoby Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest wyrazem głębokiej chrześcijańskiej tradycji powiatu wołomińskiego i szczególnego kultu Maryi. Jest też symbolicznym powrotem do idei troski o człowieka, którego ciało wzmacnia się przez siłę ducha”.   pk