12 maja 2021

Nowa poradnia medycyny transplantacyjnej i nefrologii

Prof. dr hab. n. med. Magdalena Durlik i lek. Dorota Miszewska-Szyszkowska

W styczniu w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus zainaugurowana została działalność Poradni Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii z lekarzami Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych WUM, prowadzonej przez prof. Magdalenę Durlik. To druga jednostka o takim profilu w tej placówce. Przyczyny jej powołania wyjaśnia w rozmowie z Michałem Niepytalskim Dorota Miszewska-Szyszkowska, specjalista chorób wewnętrznych, nefrolog i transplantolog kliniczny.

 

W SKDJ działa Poradnia Nefrologiczno-Transplantacyjna. Dlaczego potrzebne było stworzenie drugiej jednostki o podobnym profilu?

Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus to ośrodek skupiający najwięcej w kraju pacjentów po przeszczepieniu narządu od początku polskiej transplantologii, jesteśmy bowiem najstarszym ośrodkiem transplantacyjnym w Polsce. Nic więc dziwnego, że poradnia w dotychczasowej lokalizacji pękała w szwach i to mimo przeprowadzonego dużego remontu. Pod opieką Poradni Nefrologiczno-Transplantacyjnej w pawilonie 6 SKDJ, w której przyjmowali lekarze obu szpitalnych klinik specjalistycznych (Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych, czyli Kliniki A, i Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych – Kliniki B), było na koniec 2020 r. ponad 9 tys. chorych po przeszczepieniu narządu (nerki, nerki z trzustką, wątroby, samej trzustki, ponadto pojedynczy biorcy płuc lub serca) i osób ze schorzeniami nefrologicznymi (kłębuszkowym zapaleniem nerek, nefropatiami wtórnymi itd.), przyjeżdżających z całej Polski, czasem od kilkudziesięciu lat. Na szczęście dzięki przeprowadzce Zakładu Ortodoncji do pomieszczeń Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM udało się zwolnić całe piętro w pawilonie 11 szpitala. Tam właśnie 18 stycznia, po niezbędnych pracach remontowo-adaptacyjnych wykonanych przy wsparciu dyrekcji SKDJ, uruchomiona została nowa Poradnia Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii. To duży sukces, bo dokonaliśmy tego mimo trwającej pandemii i ograniczenia inwestycji.

Co zmieniło się pod względem organizacyjnym?

Do nowej jednostki przeniosło się 23 lekarzy Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych, prowadzonej przez prof. Magdalenę Durlik. To specjaliści z dużym doświadczeniem w prowadzeniu biorców przeszczepu i leczeniu immunosupresyjnym glomerulopatii. Mimo przeniesienia zajmują się nadal przypisanymi im wcześniej w poradni pacjentami. Ponadto od stycznia 2021 r. przybywa nam bardzo wielu nowych chorych kierowanych „z miasta” do poradni nefrologicznej, a także wypisywanych z tutejszej Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej tuż po przeszczepieniu nerki, nerki z trzustką i wątroby. Trafiają do nas także pacjenci wypisywani z Kliniki A, przyjmowani w celu dalszej opieki po biopsji nerki. Poza tym coraz więcej chorych z Mazowsza, którzy przez wiele lat jeździli na kontrole do innych ośrodków (np. Szczecina, Krakowa), w czasie pandemii decyduje się na przeniesienie do Warszawy, bliżej miejsca zamieszkania.

Ważnym aspektem organizacji pracy jest też to, że zaprosiliśmy do współpracy koordynatorkę transplantacyjną, dzięki czemu mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej prowadzone są badania kwalifikacyjne potencjalnych dawców w ramach programu przeszczepiania nerki.

Czym dokładnie się zajmujecie i będziecie zajmować?

Opieka nad pacjentem po transplantacji narządu to nie tylko procedura chirurgiczna, jaką jest przeszczepienie i późniejsze monitorowanie czynności przeszczepu, ale też leczenie chorób współistniejących, takich jak cukrzyca lub zaburzenia odżywiania, dlatego planujemy rozszerzenie zakresu udzielanych świadczeń o konsultacje diabetologa, psychologa i dietetyka. Niezwykle istotna jest edukacja zdrowotna pacjentów, gdyż połowa z nich umiera z czynnym przeszczepem, głównie z powodu powikłań sercowo-naczyniowych. Do naszych zadań należy także przygotowanie pacjenta do leczenia nerkozastępczego (dializy lub przeszczepienia nerki). Staramy się, gdy tylko jest to możliwe, kwalifikować chorych do wyprzedzającego przeszczepienia nerki, co jest postępowaniem optymalnym, dającym dłuższe przeżycie przeszczepu i jego lepsze funkcjonowanie. Ponadto jako wiodący ośrodek akademicki uważamy za oczywiste rozwijanie naszych kompetencji zawodowych, zatem planujemy angażowanie personelu w prowadzenie badań klinicznych zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych, ale stan pandemii na razie ogranicza nas w tym zakresie. <

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum