29 kwietnia 2014

Stary, a młody szpital przy Karowej

O działalności, inwestycjach i planach Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, kierownik II Kliniki Położnictwa i Ginekologii w tej placówce.

Mamy ściśle określony profil zainteresowań medycznych.
W położnictwie jest to cukrzyca w ciąży, nadciśnienie w ciąży, choroby tkanki łącznej i zagadnienia związane z cholestazą wewnątrzwątrobową w ciąży, a ponadto porody przedwczesne. Jesteśmy szpitalem trzeciego stopnia referencyjności, więc tego typu porodów mamy trochę więcej. Związane jest to z algorytmem postępowania w przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym. W ramach położnictwa zajmujemy się też badaniami nad różnego rodzaju suplementacją u kobiet w ciąży, m.in. nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. To obecnie dość popularny kierunek badań.
W najbliższych miesiącach ukończymy zbieranie materiału dotyczącego oznaczeń kwasów nienasyconych u kobiet ciężarnych, co będzie stanowić podstawę pracy naukowej.
W profilu ginekologicznym zajmujemy się trzema obszarami zagadnień. Pierwszym jest uroginekologia i efektywność poszczególnych metod stosowanych w leczeniu. To dziedzina, w której pojawia się dużo rozwiązań. Ich mnogość dowodzi, że tak naprawdę są niedostatecznie efektywne. Stąd badania ich skuteczności. Druga część zainteresowań to choroby szyjki macicy i zakażenia HPV. Trzeci kierunek stanowi onkologia ginekologiczna, zwłaszcza nowotwory jajnika. W tej materii mamy kilka publikacji teoretycznych, a zbieramy materiały z badań klinicznych w różnych aspektach. Od strony teoretycznej to przede wszystkim doświadczalne prace dotyczące działania różnego rodzaju preparatów, chemio-terapia i poszukiwanie czynników wpływających na skuteczność terapii u poszczególnych osób. Rozważamy także aspekt ważny z punktu widzenia pacjentów – szukamy przyczyny częściej występujących powikłań. Są kobiety lepiej i gorzej znoszące chemioterapię. Wkrótce będzie skończony doktorat na ten temat. Usiłujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Kolejne zagadnienie onkologiczne to: chemioterapia a funkcja układu krzepnięcia; zbieramy materiały. Duża część działalności naszego ośrodka, kierowana przez prof. Joannę Dangel, dotyczy kardiologii płodowej.

Przez jakiś czas prowadziliśmy, wspólnie z Politechniką Warszawską, prace nad nowym aparatem do monitorowania kobiet ciężarnych. My możemy zająć się tylko częścią medyczną, techniczna pozostaje w gestii partnerów z politechniki i wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia. Chwilowo mamy problem z kontynuacją prac, ale liczę, że wrócimy do nich.
Skończyliśmy prace, finansowane z grantu, w zakresie roli infekcji wirusowych w poronieniach zagrażających i dokonanych. Udało nam się przeprowadzić badania, zakończone doktoratem, dotyczące penetracji antybiotyków do płynu owodniowego, łożyska i płodu. Były prowadzone z Państwowym Instytutem Weterynaryjnym w Puławach, ośrodkiem doskonale wyposażonym, badającym m.in. skażenia żywności. Wiedza na temat tego, którą drogą podawane leki działają najskuteczniej w zakażeniach w czasie ciąży, jest istotna z praktycznego punktu widzenia. Prowadzimy kursy podyplomowe dla lekarzy.
Ponadto w szpitalu przy ul. Karowej działają jeszcze dwie kliniki. Klinika Endokrynologii Ginekologicznej, kierowana przez prof. dr. hab. n. med. Stanisława Radowickiego, jest jedynym w regionie ośrodkiem uniwersyteckim opiekującym się kobietami z zaburzeniami hormonalnymi. Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, kierowana przez prof. dr hab. n. med. Marię Katarzynę Borszewską-Kornacką, kontynuuje wcześniej rozwinięte w tej placówce badania peri- i neonatologiczne. Stanowią one istotny wkład w polepszenie wyników opieki nad wcześniakami. Szpital, w którym ratowane są najmniejsze (również poniżej 1000 g) i najbardziej chore noworodki, jest uznanym ośrodkiem perinatologicznym, oferuje również kompleksową opiekę rehabilitacyjną dla najmłodszych. Od października 2013 r. odbywa się tu zdalne konsultowanie badania echa serca noworodków urodzonych przy Karowej ze specjalistami z klinik kardiologii i kardiochirurgii CZD.
Szpital od początku swej działalności, ponad 100 lat temu, spełniał rolę edukacyjną, odbywali tu staże absolwenci Wydziału Lekarskiego UW, działała Miejska Szkoła Położnych. Szkoła ta zachowała swoją funkcję nawet w czasie okupacji. Obecnie placówka również służy kształceniu studentów WUM.
W Szpitalu im. ks. Anny Mazowieckiej pracowało wielu znakomitych uczonych, m.in. prof. Ireneusz Roszkowski, uznany za prekursora nowoczesnego położnictwa i ginekologii. Powstał tutaj jeden z pierwszych oddziałów patologii ciąży oraz pracownia embriologii doświadczalnej, eksperymentalnie stosowano ultrasonografię. Lekarze z Karowej byli jednymi z pierwszych w Polsce, którzy zastosowali próżnociąg podczas porodu, metodę graficznego zapisu tętna płodu, laparoskopię, a także wykonywali operacje z użyciem lasera.
Obecnie szpital jest rozbudowywany. Przybędzie ponad 1700 mkw. powierzchni, a 1/3 dotychczasowej zostanie przebudowana i unowocześniona. Celem zmian jest dostosowanie warunków udzielania świadczeń do obowiązujących wymogów, zwiększenie liczby łóżek, poprawa warunków pracy i leczenia. Od strony ul. Dobrej powstaje nowy, czterokondygnacyjny budynek, w którym znajdą się oddziały: ginekologiczny, mikrochirurgii ginekologicznej, onkologii ginekologicznej oraz patologii ciąży. Dzięki temu pozostałe oddziały też zyskają więcej miejsca, a specjalistyczna poliklinika wróci na parter budynku. Zmieni się wygląd reprezentacyjnego wejścia do szpitala, izba przyjęć zyska przestronny, szklany pawilon.

Oprac. mkr

Archiwum