28 marca 2015

Refundacje 2015

Małgorzata Okupny,
ekspert Zespołu Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Polityki Lekowej i Farmakoterapii

Jak najprościej znaleźć informacje o nowych refundacjach w obwieszczeniu ministra zdrowia W „Pulsie” przedstawiamy praktyczne zestawienia wszystkich najważniejszych zmian w kolejnych wykazach refundacyjnych. Jednak zanim dotrą one do Państwa, możecie wcześniej sprawdzić, jakie nowe refundacje pojawią się w następnym wykazie, analizując projekt, a potem ostateczną wersję obwieszczenia. Obydwa dokumenty publikowane są na stronie internetowej ministerstwa. W niniejszym artykule przedstawiamy praktyczny sposób odnalezienia potrzebnych informacji o nowych refundacjach leków na receptę. W kolejnych artykułach omówimy leki refundowane w ramach programów lekowych i stosowane w chemioterapii.
Zgodnie z ustawą refundacyjną, co dwa miesiące Ministerstwo Zdrowia publikuje obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Publikacja ostatecznej wersji obwieszczenia poprzedzona jest umieszczeniem jego projektu na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, wraz z komunikatem o zmianach, na mniej więcej dwa tygodnie przed datą wejścia dokumentu w życie. Na podstawie projektu można już dokładnie zapoznać się z nadchodzącymi zmianami, ostateczna wersja obwieszczenia zazwyczaj nie różni się istotnie od projektu. Publikując obwieszczenie, ministerstwo informuje, czy zaszły jakieś zmiany w ostatecznej wersji w porównaniu z projektem.
Na stronie Ministerstwa Zdrowia (www.mz.gov.pl) wybieramy zakładkę „Leki”, następnie „Refundacja” i otwieramy pole „Lista leków refundowanych – obwieszczenia ministra zdrowia”, z którego wybieramy interesujące nas obwieszczenie (w artykule użyto przykładowo obwieszczenia obowiązującego od 1 stycznia 2015 r.). Uzyskujemy następujący obraz: Obwieszczenie ministra zdrowia z 19 grudnia 2014 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. Urz. Min. Zdrow. 14.80).
Załącznik do obwieszczenia plik w formacie *pdf
Opis programów lekowych plik w formacie*zip
Zakresy wskazań objętych refundacją (wg ICD-10)
w ramach chemioterapii plik w formacie*zip
Załącznik do obwieszczenia plik w formacie *xls
Podstawy limitu (apteka) plik w formacie *xls
Podstawy limitu (programy i chemia) plik w formacie *xls
Zmiany cen detalicznych i dopłat pacjenta
plik w formacie *xls
Zmiany urzędowych cen zbytu, nowe produkty
plik w formacie *xls

Nowe produkty lecznicze objęte refundacją
W celu uzyskania informacji o zrefundowanych nowych lekach przechodzimy od razu do załącznika „Zmiany urzędowych cen zbytu, nowe produkty”.
Plik ten zawiera sześć zakładek:
„Skrócenia i brak kont.ref.” (Skrócenia decyzji o objęciu refundacją i brak kontynuacji refundacji),
„Objęcia” (objęcie refundacją),
„Obniżki UCZ” (Obniżki urzędowych cen zbytu),
„Podwyżki UCZ” (Podwyżki urzędowych cen zbytu),
„Wskazanie” (Rozszerzenie wskazań rejestracyjnych),
„Wskazania pozarejestracyjne” (Rozszerzenie wskazań pozarejestracyjnych).
Najistotniejsze dla praktyki lekarskiej jest zapoznanie się na początku z zakładką „Objęcia”, w której podane są wszystkie nowo zrefundowane produkty lecznicze (będące nowymi substancjami czynnymi, nowymi lekami złożonymi, nowymi postaciami farmaceutycznymi leków, nowymi dawkami, nowymi odpowiednikami leków już refundowanych), nowe środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Zakładki „Wskazanie” i „Wskazania pozarejestracyjne” zostaną omówione w dalszej części artykułu.
Pozostałe trzy zakładki zawierają informacje o zmianach cen urzędowych zbytu oraz zakończeniu refundacji konkretnego leku. Nie oznacza to, że leki są wycofane z obrotu, lecz że od daty wejścia w życie odpowiedniego obwieszczenia stają się pełnopłatne dla pacjenta. W większości przypadków dotyczy to leków, których odpowiedniki nadal pozostają w wykazach leków refundowanych.
Poszukując nowych leków, analizujemy tabelę „Objęcia refundacją” (zakładka „Objęcia”). Zawiera ona informacje o nazwie międzynarodowej substancji czynnej, nazwie handlowej leku, dawce, postaci farmaceutycznej, wielkości opakowania zewnętrznego oraz o wykazie refundacyjnym, w którym lek się znajduje – na liście aptecznej, w programie lekowym czy w tzw. katalogu chemioterapii. Poniżej podajemy objaśnienia poszczególnych określeń użytych w tabeli, stosując definicje pochodzące z prawa farmaceutycznego i ustawy refundacyjnej.
Zamieszczona tabela zawiera zawsze wszystkie „nowości”, czyli: nowe substancje czynne, nowe leki złożone, nowe postaci farmaceutyczne, dawki leków już refundowanych, nowe odpowiedniki leków już refundowanych, bez względu na kategorię refundacji (wykaz apteczny, program lekowy czy „katalog” chemioterapii). Nie zawiera jednak wszystkich informacji niezbędnych do wystawienia recepty oraz poinformowania pacjenta o kosztach realizacji recepty na dany lek: poziomu ich odpłatności, dopłaty pacjenta oraz ceny detalicznej, jeżeli lekarz wystawia receptę pełnopłatną.

Informacje te znajdują się w załączniku do obwieszczenia nazwanym „Załącznik do obwieszczenia”, plik w formacie *xls. To dokument zawierający wykaz refundacyjny z uwzględnieniem wszystkich leków refundowanych i kompletem ich danych.
Jeżeli poszukujemy informacji o leku dostępnym na receptę w aptece, otwieramy zakładkę A1, jeżeli o leku refundowanym w programie lekowym – zakładkę B, a w przypadku leku stosowanego w chemioterapii – zakładkę C.
Leku poszukujemy według jego nazwy międzynarodowej (nazwa substancji czynnej), gdyż lista ułożona jest alfabetycznie, według nazw substancji czynnych. Używając funkcji programu Excel, możemy również poszukiwać leku według jego nazwy handlowej. Po znalezieniu substancji czynnej mamy możliwość uzyskania brakujących informacji, niezbędnych do wystawienia recepty i udzielenia informacji pacjentowi: ceny detalicznej, poziomu odpłatności, wysokości dopłaty pacjenta (zakładka A1). Tabela w zakładce A1 zawiera kompletny zestaw informacji związanych z refundacją danego leku. Dla prawidłowego wystawienia recepty i udzielenia informacji pacjentowi ważne są kolumny zaznaczone kolorem zielonym.

Rozszerzenie refundacji wskazań rejestracyjnych i pozarejestracyjnych
W celu uzyskania informacji o objęciu refundacją dodatkowych wskazań, zarówno zawartych w charakterystyce produktu leczniczego, jak i niewystępujących w niej, korzystamy ponownie z załącznika „Zmiany urzędowych cen zbytu, nowe produkty” i wchodzimy do zakładek „Wskazanie” oraz „Wskazania pozarejestracyjne”, w których wymieniono wszystkie produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, w przypadku których zrefundowano dodatkowe zarejestrowane wskazania (wszystkie bądź wybrane) zawarte w charakterystyce produktu leczniczego (rejestracyjne) lub niewymienione w charakterystyce, zdefiniowane opisem stanu klinicznego.
Tabela „Rozszerzenie wskazań pozarejestracyjnych” różni się tylko tytułem dziewiątej kolumny, który brzmi: „Zakres wskazań pozarejestracyjnych dodanych na 19 obwieszczenie”.
Zwracamy uwagę, że tylko konkretne leki wymienione w tych tabelach można zapisywać z refundacją w nowo zrefudowanych wskazaniach. Jeżeli substancja czynna X występuje w np. 20 produktach leczniczych, nie oznacza to automatycznego zrefundowania nowego wskazania dla każdego z tych 20 leków, zawierającego substancję czynną X; refundacja dotyczy wyłącznie leków wymienionych w omawianych tabelach. Zakres refundacji danego produktu leczniczego należy sprawdzać w załączniku do obwieszczenia: „Załącznik do obwieszczenia”, plik w formacie *xls. Tabela w zakładce A1 (lista apteczna, leki) ma dwie kolumny, w których można upewnić się,

czy konkretny lek jest refundowanych w interesujących nas wskazaniach. W tabeli tej znajdziemy również informację o cenie detalicznej, poziomie refundacji danego wskazania i poziomie dopłaty dla pacjenta. Zwracamy uwagę, że poziom refundacji, a co za tym idzie wysokość dopłaty świadczeniobiorcy, może być różny w przypadku różnych wskazań dla tego samego produktu leczniczego.
W następnym artykule przedstawimy Państwu zmiany w zakresie refundacji, które wejdą w życie 1 marca.

Archiwum