7 marca 2021

Wypromować sport wśród lekarzy

Usystematyzowanie izbowego wsparcia dla lekarzy uprawiających sport i dotarcie z inicjatywami do jak najszerszej grupy osób – takie cele Komisji ds. Sportu Okręgowej Rady Lekarskiej uważa za najważniejsze jej przewodniczący. Z Krzysztofem Hermanem rozmawia Michał Niepytalski.

Pandemia wymusiła ograniczenie aktywności sportowej, ale Komisja ds. Sportu ORL w Warszawie poświęciła ten czas na przygotowania do nowego otwarcia.

Zgadza się, na grudniowym posiedzeniu ORL powołaliśmy do życia trzy programy: OIL Sport Mistrz, OIL Sport Start, OIL Sport Event. Ideą było zreorganizowanie działalności w taki sposób, by poprawić komunikację ze środowiskiem lekarskim. Obawiam się bowiem, że choć komisja działa prężnie, wielu lekarzy nawet nie wie, że ona istnieje. Wymienione programy mają też na celu usystematyzowanie działań naszej komisji, które nieraz miały charakter doraźny.

Zacznijmy więc od programu OIL Sport Start. Na czym będzie polegał?

Jego celem jest dofinansowywanie udziału członków izby w lekarskich zawodach sportowych, zarówno lokalnych, ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Nie jest to pomysł całkiem nowy, ale mamy poczucie, że istnieje szansa, by zachęcić do skorzystania z izbowego wsparcia finansowego większą liczbę osób. Dofinansowanie oferujemy od lat, tylko nie wszyscy o nim wiedzą. W ramach programu OIL Sport Start będziemy je realizować regularnie. Poza tym chcemy nim objąć również starty w zawodach nielekarskich, pod warunkiem, że będą to rozgrywki drużynowe, a drużyna będzie reprezentowała naszą izbę (np. umieści OIL w Warszawie w swej nazwie). Należy podkreślić, że chodzi tylko o dofinansowanie opłaty startowej, nie o koszty transportu ani zakwaterowania.

Komisja Sportu ma na koncie także własne imprezy sportowe. W ubiegłym roku plany pokrzyżowała epidemia. Czy OIL Sport Event ułatwi pokonanie tych trudności?

Program ma umożliwić członkom naszej izby współorganizowanie lub organizowanie zawodów sportowych albo imprez integracyjnych. Angażowaliśmy się już wcześniej w analogiczne działania, np. gdy jeden z lekarzy zgłosił się do nas z prośbą o pomoc w organizacji turnieju tenisowego. Program OIL Sport Event jest więc próbą ustalenia jasnej, ogólnie znanej strategii działania w celu zaspokojenia potrzeb członków izby sygnalizowanych nam przez lekarzy. Jeśli ktoś, zgodnie z nowymi zasadami, zwróci się do nas o pomoc, na pewno ją otrzyma. Nie tylko finansową, także organizacyjną, bo doświadczenie, które zdobyliśmy, organizując liczne spotkania, stanowi dodatkowy kapitał, którym chcemy się dzielić z lekarzami. Częścią programu OIL Sport Event będą zresztą także nasze izbowe przedsięwzięcia, m.in. piknik rowerowy, zimowy kulig, do których wrócimy, jak tylko sytuacja epidemiczna pozwoli. Chciałbym też, żeby dzięki temu programowi udało się wzmocnić działalność sekcji sportowych. Mam nadzieję, że to pozwoli zdecydowanie wzbogacić kalendarz imprez izbowych.

Dla kogo przeznaczony jest trzeci program – OIL Sport Mistrz?

Tym programem chcielibyśmy nagrodzić najlepszych sportowców – członków naszej izby. Wśród nich są naprawdę świetni zawodnicy, reprezentujący poziom sportowy niewiele odbiegający od poziomu zawodowców. Mówimy tu o osobach, które startują w zawodach lekarskich rangi krajowej, a nawet światowej, i odnoszą sukcesy. Laureatom rozgrywek takiej rangi izba przyzna jednorazową nagrodę w wysokości 2 tys. zł. Kwota może być przeznaczona na dowolny cel. OIL Sport Mistrz będzie służyć nie tylko bezpośredniemu wsparciu finansowemu tych zawodników, ale także wypromowaniu ich jako reprezentantów naszej izby, pokazaniu, że w gronie lekarzy mamy znakomitych sportowców.

Kiedy Komisja ds. Sportu rozpocznie przedsięwzięcia, o których mówiliśmy?

W pewnym zakresie udaje nam się niektóre inicjatywy realizować mimo pandemii. W 2020 r. już po raz drugi wystawiliśmy drużynę OIL w Warszawie w biegu przełajowym Runmageddon, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Niestety, epidemia trwa, więc moment na uruchomienie trzech nowych programów wciąż nie jest najlepszy, ale mamy nadzieję, że uda się to wiosną. Liczymy też, że warunki pozwolą na kontynuację naszych wcześniejszych przedsięwzięć, np. sportowych niedziel. Dzięki wynajęciu sali sportowej w Wojskowej Akademii Technicznej zapewniliśmy kolegom przynajmniej raz w tygodniu „ucieczkę” w sport przed codzienną ciężką pracą. Po pandemii zamierzamy wrócić do pomysłu, nie wiemy jeszcze tylko, czy w tym samym miejscu. Zapraszać będziemy lekarzy nawet z rodzinami. W ogóle mamy taką wizję działania Komisji ds. Sportu, żeby wszystkie nasze przedsięwzięcia były adresowane do jak najszerszej grupy osób.