10 grudnia 2021

Felieton prezesa ORL w Warszawie (grudzień 2021)

Koleżanki i Koledzy,

wszyscy jesteśmy zmęczeni pandemią. Z upływem czasu widzimy, jak zmienia się podejście pacjentów do lekarzy, jak wiele jest narastającego niezrozumienia, nieufności, czasem agresji wobec naszej grupy zawodowej. Spełnienie oczekiwań, żądań i wyobrażeń pacjentów w niedziałającym systemie ochrony zdrowia, który po raz kolejny się zawalił, przekracza ludzkie możliwości. Żadna w tym wina pacjentów budujących swoje oczekiwania na podstawie części medialnych przekazów, w których zapewnia się, że „w ochronie zdrowia dzieje się świetnie”, że ,,lekarze jakoś dają radę”. W naszej izbie uznaliśmy, że receptą na pogarszające się relacje lekarz – pacjent będzie pokazanie prawdy o naszej pracy i o nas – lekarzach. Dlatego rozpoczęliśmy kampanię „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem”.

Łukasz Jankowski, prezes ORL w Warszawie

Choć umiemy pracować nawet całą dobę, nie jesteśmy maszynami. Ulegamy emocjom, dopada nas stres, mamy marzenia. Mamy też obawy, czasem lęki, gorsze i lepsze dni. Wybuchy złości, gdy znów coś w systemie nie działa, a nas ogarnia śmiertelne zmęczenie. Radość, kiedy uzdrowiony przez nas pacjent wychodzi ze szpitala o własnych siłach. Na dyżurach, choć pochłonięci pracą, myślimy też o rodzinach, które czekają w domach. Mamy prawo do satysfakcji z pracy, prawo do zwycięstw, ale też prawo do porażek i błędów, na których chcemy się uczyć.

O zekranizowanie realiów pracy na dyżurze, emocji i tego, co dzieje się w lekarskich głowach, poprosiliśmy Łukasza Palkowskiego, reżysera kultowego filmu „Bogowie”. W lekarza wcielił się Tomasz Kot, na planie mogli Państwo zobaczyć ekipę „Bogów”. Efekt pracy ekipy filmowej to trzyminutowy, nasycony emocjami film, który można oglądać w mediach internetowych, a także w ogólnopolskich mediach tradycyjnych. Rolą izby jest walka o poprawę wizerunku lekarza w społeczeństwie. Mam pewność, że nasza kampania „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem” to krok ważny, a może nawet przełomowy dla zmiany oceny działalności samorządu lekarskiego na tym polu. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w wykonanie filmu, a Państwa zachęcam do oglądania.

Istotną aktywnością izby jest wsparcie dla lekarzy seniorów. Cieszę się, że zgodnie z podpisaną z Polskim Czerwonym Krzyżem umową, nasza izba rozpoczęła finansowanie usług opiekuńczych dla potrzebujących takiej pomocy. W pełni przeszkolony personel PCK pomoże lekarzom w zakupach, naprawach domowych, będzie świadczyć usługi pielęgnacyjne chorym leżącym, a także sprawować opiekę nad seniorami w ustalonym indywidualnie zakresie, a koszty tej opieki poniesie izba. Jeśli znacie Państwo lekarza, któremu taka pomoc mogłaby się przydać, koniecznie dajcie nam znać.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia przyjmijcie Państwo proszę najlepsze życzenia zdrowia oraz odpoczynku w rodzinnym gronie. Oby ten radosny czas był chwilą wytchnienia, a Nowy Rok przyniósł wiele satysfakcji.