9 maja 2018

Światowy Kongres Trychoskopii

W Warszawie odbył się I Światowy Kongres Trychoskopii, czyli działu dermatologii, który zajmuje się leczeniem chorób włosów i paznokci. Do głównych organizatorów kongresu należała prof. Lidia Rudnicka, kierownik Kliniki Dermatologicznej WUM i przewodnicząca International Trichoskopy Society. Prof. Rudnicka z prof. Małgorzatą Olszewską i dr n. med. Adrianną Rakowską kilka lat temu opublikowała „Atlas trychoskopii”, który jest pierwszym podręcznikiem diagnozowania i leczenia schorzeń włosów, tłumaczonym na wiele języków.

Metoda trychoskopii została stworzona przez prof. Rudnicką – mówi dr Ewa Chlebus, współzałożycielka Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych. – Jest nieinwazyjna, bezbolesna, nie trzeba w niej stosować biopsji i – co bardzo ważne – stosunkowo nietrudno ją wykonać. Podstawowy sprzęt diagnostyczny to dermatoskop, który powinien posiadać każdy dermatolog. „Atlas trychoskopii” zawiera uporządkowane opisy metod diagnostyki chorób włosów, pozwalające prawidłowo zidentyfikować ich przyczyny. Na kongresie omawiane też były nowe zagadnienia dotyczące chorób paznokci, dlatego że i w tej dziedzinie wykorzystuje się metodę trychoskopową.

W kongresie wzięło udział około 700 uczestników z wielu krajów, w tym kilkoro dermatologów z wielkim dorobkiem naukowym w dziedzinie trychologii.

Trycholodzy zajmują się leczeniem chorób włosów, a nie zabiegami kosmetycznymi – podkreśliła prof. Boni Elizabeth Elewski z Uniwersytetu Alabama (USA). – Łysienie jest objawem medycznym i ma zawsze przyczynę ogólnoustrojową – genetyczną, hormonalną, zapalną, nowotworową, polekową lub inną. W znaczący sposób obniża jakość życia, stygmatyzuje, zmniejsza atrakcyjność w życiu zawodowym, społecznym i prywatnym.

Nasza dziedzina rozwija się bardzo szybko – dodała prof. Lidia Rudnicka. – Kiedyś łuszczycę leczono w szpitalach, dziegciem i naświetleniami, niestety zawsze powracała. Obecnie mamy skuteczne leki. Mamy lek na łysienie androgenne i łysienie plackowate. Niestety, są drogie, a nierefundowane. Błędne lub późne rozpoznanie przyczyn łysienia często powoduje nieodwracalną utratę włosów. Łysienie może być objawem zaburzeń endokrynologicznych, nowotworowych, ciężkiej niedokrwistości lub chorób autoimmunizacyjnych. Polskie Towarzystwo Dermatologiczne obserwuje, że w kraju zwiększa się rynek nieprofesjonalnych usług diagnozowania i leczenia chorób przebiegających z łysieniem. Niesie to ze sobą zagrożenie zdrowia i opóźnienie rozpoznania poważnych chorób. <

mkr

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum